کانتر پانچ مطرح کرد:

ایران باثبات ترین کشور منطقه/ مزایای همکاری با ایران برای غرب

سیاسی

یک رسانه آمریکایی با اذعان به تبدیل شدن ایران به الگوی ثبات در منطقه همکاری غرب و آمریکا با تهران را به نفع آنها خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سایت آمریکایی کانترپانچ در مطلبی ایران را با ثبات ترین کشور منطقه خواند که همکاری با ایران برای اروپایی ها بسیار سودمند خواهد بود.

در این گزارش آمده است بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و روی کارآمدن جمهوری اسلامی توازن قوا در منطقه به هم خورده است و با وجود اینکه در 35 سال گذشته دائما مشکلات داخلی برای ایران ایجاد شده و همواره تحت تحریم بوده است ولی امروز ایران به عنوان الگوی ثبات در منطقه مطرح است.

در ادامه این مطلب آمده است در حالی که بسیاری از کشورهای منطقه درگیر بی ثباتی و تنش های داخلی و ناآرامی ها و تنش های بعد از انقلاب های بهار عربی هستند، ایران در حال نزدیک شدن به دشمنان قدیمی خود در غرب بطور مفهوم داری است.

کانترپانچ در بخش دیگری از مطلب خود می نویسد در گذشته کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و عراق و مصر توانسته بودند وزنه ای در برابر نفوذ ایران در منطقه ایجاد کنند، اما امروز دیگر بنا به دلایل مختلف این کشورها قادر به مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه نیستند.

نویسنده در تبیین دلایل ناتوانی این کشورها برای مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه می نویسد: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس قدرت به چالش کشاندن ایران را ندارند. مصر هم اوضاع اقتصادی مناسبی ندارد و دچار شکاف های داخلی شده است. عراق و ایران هم خصومت های گذشته را کنار گذاشته و روز به روز به هم نزدیکتر می شوند.

نویسنده تهدید اصلی حاضر در منطقه را درگیری اقوام سنی با یکدیگر می داند و نه مشکلات بین شیعیان و سنی ها .

این سایت آمریکایی همچنین به ناکامی آمریکا و انگلیس در افغانستان و عراق اشاره کرده و می نویسد امروز ترکیه هم حاضر نیست خودش را به نیابت از غرب و متحدان عربش در درگیری های منطقه وارد کند.

از سوی دیگر نویسند با اشاره به تلاش آمریکا برای انتقال تمرکز خود از خاورمیانه به آسیا اشاره کرده و می نویسد در ائتلاف آمریکا ضد داعش جای متحدان شیعه یعنی ایران، سوریه و حزب الله خالی است و تمام این عوامل باعث شده تا آمریکا نتواند بحران در منطقه را مدیریت کند و نگرانی بروز خلاء قدرت در منطقه وجود دارد.

به اعتقاد نوسینده یکی از راهکارهای غرب و آمریکا برای کنترل اوضاع منطقه متحد شدن با ایران در جنگ علیه افراطی گرایی است.

این رسانه آمریکایی همچنین تاکیدمی کند از دیگر مزایای اتحاد با ایران برای غرب باز شدن دست اروپا در برابر تهدیدات روسیه به قطع صادرات انرژی است.

همچنین نویسنده معتقد است توافق هسته ای با ایران موجب خواهد شد تا غرب بتواند همکاری های بیشتری با ایران که کانون ثبات در منطقه است داشته باشد و به تدریج با این همکاری ثبات را به منطقه و جهان اسلام برگرداند.