دولت چین 50 هزار دلار برای افشای "فعالیت‌های تروریستی" در تبت جایزه می‌دهد

مقامات چین برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به کشف فعالیت‌های تروریستی در منطقه تبت شود تا میزان 300 هزار یوآن (50 هزار دلار) جایزه تعیین کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این درحالی است که چین اغلب تلاش‌های خود را صرف مبارزه با "تروریسم" در منطقه سین کیانگ در همسایگی تبت که معمولا در آن حملات بیشتری رخ می‌دهد و طی دو سال گذشته صدها تن در آن کشته‌شده‌اند، کرده است.

معمولا اخبار چندانی در سالهای اخیر درخصوص وقوع حملات تروریستی در منطقه تبت منتشر نشده است و حوادث این منطقه تنها مربوط به حدود 130 راهب بودایی تبتی و مردم این استان که از سال 2009 تاکنون در اعتراض به پکن دست به خودسوزی زده‌اند، بوده است.

این معترضان تبتی خواهان بازگشت دالایی لاما، رهبر معنوی بودایی‌های تبت به این منطقه هستند اما پکن او را متهم به تلاش برای جداکردن تبت از چین می‌کند.

خبرگزاری شینهوای چین گزارش داد واحد پلیس منطقه خودمختار تبت وابسته به دولت پکن به دنبال آن است تا با جایزه‌های نقدی مردم را تشویق به گزارش فعالیت‌های تروریستی نظیر برنامه ریزی حملات، حمایت از افراط‌گری‌ مذهبی و نقل و انتقال سلاح کند. مشخص نیست که آیا براساس این قوانین جدید مساله خودسوزی نیز نوعی تروریسم تلقی شده و یا خشونت در تبت افزایش یافته است یا خیر؟

به دلیل دسترسی محدود خبرنگاران به منطقه تبت معمولا تایید اطلاعاتی که از این منطقه منتشر می‌شود کار دشواری است. طی مدت اخیر گاهی گزارش‌های تایید نشده از درگیری میان نیروهای امنیتی چین و تظاهرکنندگان تبتی غیرمسلح گزارش شده است. چند روز پیش بازرسان چین اعلام کردند براساس برخی یافته‌ها 15 مقام حزب کمونیست چین در تبت به سازمان‌های استقلال طلب زیرزمینی تبت پیوسته و به دالایی لاما و حامیانش اطلاعاتی را فاش ساخته و یا در فعالیت‌هایی علیه امنیت چین شرکت‌ کرده‌اند. این گزارش بسیار نامعمول بود و حاکی از تداوم ناآرامی‌ها در تبت بود.

از سال 2008 که موجی از شورش‌ها و اعتراضات علیه دولت چین در تبت راه افتاد تاکنون این منطقه با حضور سنگین نیروهای امنیتی همراه بوده است.

انتهای پیام

کد N703477