پس از 36 سال فردی خارج از خاندان آل سعود رئیس دستگاه اطلاعاتی شد

العالم نوشت:

انتصاب فردی خارج از خانواده آل سعود در راس دستگاه اطلاعاتی، پس از نزدیک به چهار دهه ، این سوال را در اذهان مردم ایجاد کرد که آیا حاکمیت به اعضای خاندان برای سپردن این پست حساس اطمینان ندارد؟
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، پادشاه جدید عربستان، شامگاه پنجشنبه در حکمی، شاهزاده خالد بن بندر بن عبدالعزیز، رئیس دستگاه اطلاعات این کشور را از کار برکنار کرد و سپهبد "خالد بن علی بن عبدالله الحمیدان" 60 ساله را به عنوان جانشین وی تعیین کرد و بدین ترتیب دستگاه اطلاعاتی این کشور، چهار رئیس را در طول یک سال به خود دیده است.
ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان برادر زاده اش خالد بن بندر بن عبدالعزیز، رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور را از منصب خود برکنار و به عنوان مشاور ویژه خود با جایگاه وزیر تعیین کرد. خالد بن بندر در ماه ژوئیه گذشته (تیر سال جاری) در این سمت منصوب شده بود.
امیر خالد، در 15 اوریل سال گذشته میلادی (26 فروردین 93) جانشین سرلشکر ستاد یوسف بن علی الادریسی شده بود که وی نیز به نوبه خود به جای شاهزاده "بندر بن سلطان بن عبدالعزیز" به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات عربستان منصوب شده بود.
اطلاعات زیادی درباره رئیس جدید دستگاه اطلاعات عربستان وجود ندارد. زیرا آخرین پست وی، معاونت آگاهی می باشد که این نشان دهنده آن است که تعیین وی با معرفی محمد بن نایف جانشین ولیعهد و وزیر کشور عربستان انجام گرفته است.
خالد بن علی بن عبدالله الحمیدان، رئیس جدید دستگاه اطلاعات عربستان در سال 1955م. در شهر حائل در شمال عربستان به دنیا آمده است و تحصیلات تخصصی خود را در زمینه، عدالت جنایی از دانشگاه Saginaw Valley State در ایالت میشیگان امریکا به پایان رسانده است.
وی در سال 1982م. به خدمت نظامی رفته و در زمینه مناصب امنیتی به مدارج بالاتر دست یافته تا اینکه در آگوست 2011م. پس از ترفیع به درجه سپهبد به عنوان مدیر دستگاه آگاهی منصوب شد.
سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان، با صدور فرمانی وی را به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات این کشور با رتبه وزیر کرد و همچنین وی را به عضویت شورای امور سیاسی و امنیتی این کشور درآورد.
با عدم احتساب دوره کوتاه سرپرستی سرلشکر "یوسف بن علی الادریسی" بر دستگاه اطلاعات عربستان در سال 2014، خالد حمیدان به عنوان اولین رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور از خارج از خاندان حاکم از سال 1977 تاکنون به شمار می آید.
حمیدان جانشین پنج تن از شاهزادگان خاندان حاکم به شمار می آید که یکی پس از دیگری به عنوان رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان منصوب شده اند که عبارتند از: شاهزاده ترکی الفیصل بن عبدالعزیز در فاصله ششم سبتامبر 1977 تا 31 آگوست 2001، شاهزاده مقرن بن عبدالعزیر به مدت شش سال، شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز به مدت شش سال، سپس شاهزاده بندر بن سلطان بن عبدالعزیز به مدت دو سال و شاهزاده خالد بن بندر بن عبدالعزیز به مدت هفت ماه.

4949

کد N703474