هیات تحقیق درباره مرگ دادستان آمیا گسترده‌تر می‌شود

سیاست خارجی

افزایش منابع انسانی و تکنیکی هیات بررسی پرونده قتل نیسمان در قالب به کارگیری افراد بیشتر و عقد قراردادهای جدید به صورت اضافه‌کاری برای تسریع در روند بررسی پرونده، صورت گرفته است.

دادستان کل آرژانتین از افزایش تعداد نیروها و گسترش امكانات تکنیکی هیات بررسی مرگ «آلبرتو نیسمان» دادستان پرونده بمب‌گذاری انجمن آرژانتینی-اسرائیلی آمیا خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از تله‌سور، «آلخاندرا خیلز کاربو» دادستان کل آرژانتین از افزایش منابع انسانی و تکنیکی هیات بررسی مرگ نیسمان خبر داد.

افزایش منابع انسانی و تکنیکی هیات بررسی پرونده قتل نیسمان در قالب به کارگیری افراد بیشتر و عقد قراردادهای جدید به صورت اضافه‌کاری برای تسریع در روند بررسی پرونده، صورت گرفته است.

جسد دادستان پرونده آمیا ۱۹ ژانویه گذشته در حالی در آپارتمان وی پیدا شد که قرار بود وی برای ارائه تحقیقات درباره بمب‌گذاری در یک مرکز یهودی در کنگره حاضر شود.

«خورخه کاپیتانیچ» رئیس‌ کابینه آرژانتین اعلام کرد که از تمام بخش‌های نیروهای اطلاعاتی استفاده می‌کند تا علت مرگ دادستان پرونده آمیا مشخص شود.

نیسمان از ۱۰ سال گذشته درباره حمله به یک مرکز اسرائیلی-آرژانتینی تحقیق می‌کرد، اما تا هنوز نتیجه تحقیقات خود را اعلام نکرده بود.

دادگاه آرژانتین اخیرا بازجویی‌های نیسمان از «آلبرتو استیوسو» رئیس سازمان اطلاعات این کشور با نام مستعار «خایمه» را که توسط «کریستینا فرناندز کرچنر» رئیس‌جمهوری آرژانتین عزل شد، از محل اعتبار ساقط اعلام کرد.

تحقیقات نیسمان به ویژه زمانی رد شد که وی چهارشنبه گذشته رئیس دولت آرژانتین، وزیر خارجه و سایر مقام‌های این کشور را به پنهان‌کاری متهم کرد.

برخی اعضای پارلمان آرژانتین از نیسمان درخواست کرده بودند تا اتهام‌های خود علیه رئیس کابینه و وزیر خارجه این کشور را در کمیسیون کیفری رسمی نمایندگان مطرح کند.

اما از طرف دیگر، نمایندگان آرژانتین اعلام کردند که تصمیم دارند تا نیسمان را درباره منحرف کردن روند پرونده، مورد اتهام قرار دادن رئیس‌جمهوری و این‌که واقعا برای کدام سازمان فعالیت می‌کرده است، در کنگره استیضاح کنند.

بازرسان عملیات تحقیق درباره مرگ دادستان پرونده آمیا اعلام کردند که گلوله به دست آمده در جریان کالبد شکافی با اسلحه‌ای که زیر جسد پیدا شده است، هم‌خوانی دارد.

نخستین آزمایش‌ها روی گلوله به دست آمده از جمجمه دادستان پرونده آمیا نشان می‌دهد که این گلوله متعلق به یک تپانچه با کالیبر ۲۲ بوده است که مجوز آن به نام وی صادر شده است.

جسد دادستان پرونده آمیا در حمام آپارتمان وی در طبقه ۱۳‌ برج «لو پارک د پوئرتو مادرو» در حالتی روی زمین افتاده بود که در از داخل قفل شده و باز کردن در به واسطه وضعیت افتادن جسد روی زمین به سادگی امکان‌پذیر نبود.

 

کد N703216