حجت‌الاسلام عالی در نوزدهمین جلسه اخلاق نظارت و بازرسی:

علامت نفوذ شیطان در جان انسان‌ها بی‌توجهی به مسائل معنوی است

سیاست داخلی

خیلی‌ها بودند كه شاگرد اول مكتب دین‌داری بودند ولی همان‌ها در برهه دیگری از زندگی سقوط كرده و بسیار بد شدند. این افراد كسانی بودند كه نه‌تنها كسی باورش نمی‌شد بلكه بعضاً حتی خودش هم باورش نمی‌شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود عالی در نوزدهمین جلسه اخلاق نظارت و بازرسی که همزمان با ولادت امام حسن عسكری (ع) در حسینیه سازمان برگزار شد، با بیان اینكه باید دائم از خدا طلب عاقبت‌بخیری كرد، گفت: خیلی‌ها بودند كه شاگرد اول مكتب دین‌داری بودند ولی همان‌ها در برهه دیگری از زندگی سقوط كرده و بسیار بد شدند. این افراد كسانی بودند كه نه‌تنها كسی باورش نمی‌شد بلكه بعضاً حتی خودش هم باورش نمی‌شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی كل كشور،  این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نمونه‌های تاریخی كه به‌رغم داشتن سوابق دین‌داری بسیار سقوط كرده‌اند، گفت: زبیر در تمام جنگ‌ها همراه با پیامبر(ص) بود و بعد از رحلت پیامبر(ص) هم پشت امیرالمؤمنین(ع) را خالی نكرد. زبیر تنها كسی بود كه وقتی دست امیر را بسته و به مسجد می‌بردند، شمشیر كشید و از حضرت امیرالمؤمنین(ع) دفاع كرد. او همچنین در تشییع جنازه حضرت زهرا(س) كه خصوصی‌ترین افراد حاضر بودند، حضور داشت؛ كسی بود كه در غربت امیرالمؤمنین(ع) او را تنها نگذاشته بود. ولی در نهایت دیدید که چگونه سقوط کرد و روزی همین زبیر در مقابل امیرالمؤمنین(ع) در جنگ جمل ایستاد و از سردمداران این جنگ بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با بیان اینکه آدم‌هایی كه خراب می‌شوند، اكثرشان به‌تدریج خراب می‌شوند، افزود: علامت نفوذ تدریجی شیطان در جان و زندگی انسان‌ها این است كه انسان نسبت به مسایل معنوی بی‌حال و بی‌اشتها می‌شود. كسی كه اكثر اوقاتش نسبت به مسایل معنوی بی‌اعتنا است، او مریض است. اگر مداوا نكند مرحله دوم كه مرحله پیشرفته نفوذ شیطان در جان است رخ می‌دهد كه شك در داشته‌ها و اعتقادات است. مرحله بعد سوءظن نسبت به باورها است. اگر خدایی نكرده بازهم مداوا صورت نگرفت، مرحله بعدی نفوذ شیطان در جان، كفر است. این باطن جایی خود را بیرون می‌ریزد. آدم همیشه نمی‌تواند حفظ ظاهر كند و قطعاً خود را جایی بیرون می‌ریزد كه عموماً دم مرگ است. دم مرگ دیگر، افراد ملاحظه كسی را نمی‌كنند و آنجا است كه خود را بیرون می‌ریزد و لذا آنجا است كه آدم دین‌دار كفر می‌گوید.

وی با بیان اینكه سرعت سقوط آدم‌ها در آخرالزمان زیاد می‌شود، گفت: در آخرالزمان عوامل لغزش زیاد می‌شود. باید بدانیم كه سابقه جبهه و جنگ هیچ كدام‌یك از ما از زبیر بیشتر نیست. سوابق عبادت هیچ كدام‌یك از ما بیشتر از شیطان نیست كه سقوط كرد. انسان باید هر چه زودتر خود را لایروبی كند چراكه جایی عیوب انسان سرباز می‌كند.

کد N702912