"درگیری‌های فیلیپین تهدیدی برای صلح با جدایی طلبان مسلمان این کشور است"

مذاکره کننده ارشد دولت مانیل در مذاکرات صلح گفت، درگیری خونبار میان پلیس فیلیپین و جدایی طلبان مسلمان در جنوب این کشور عقب گردی در مذاکرات صلح محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، میریام کورونل فرر، مذاکره کننده ارشد دولت مانیل در مذاکرات صلح گفت: تلاش‌ها برای نگه داشتن مذاکرات صلح در مسیر درست باید ادامه یابد. ما در برابر این حادثه ماماساپانا با عقب گرد رو به رو شده‌ایم. لطفا به حفظ این روند کمک کنید. جایگزین این مذاکرات اصلا قابل تصور نیست. اصلا نمی‌توانم فکر کنم که به دوران دهه 1970 بازگردیم. دولت فیلیپین از درگیری اخیر که آتش بس سه ساله با جدایی طلبان مسلمان را به مخاطره انداخته است، به عنوان "نقطه تقابل" یاد کرده است. درگیری‌ از آنجا آغاز شد که پلیس فیلیپین تلاش داشت تا دو شبه نظامی تحت پیگرد را که میان اعضای جدایی طلبان مسلمان پناه گرفته بودند بازداشت کند. در جریان درگیری پلیس با جدایی طلبان جبهه آزادی بخش اسلامی مورو چهار کماندوی پلیس کشته شدند.

دولت و کمیته صلح جدایی طلبان روز جمعه در مالزی دیدار کردند تا پروتکلی را برای خلع سلاح جدایی طلبان مورو امضا کنند. امضای پروتکل مذکور به میانجی‌گری دولت کوآلالامپور، در واقع تلاشی برای یادآوری تعهدات دو جانبه بود. طرفین در مارس 2014 توافقی را امضا کردند که به موجب آن درگیری‌ که بیش از 120 هزار کشته بر جای گذاشته و دو میلیون تن را آواره کرده، خاتمه یابد.

انتهای پیام

کد N702831