ازسرگیری فعالیت راکتور تولید سوخت بمب هسته‌ای در کره شمالی

بمب,کره شمالی

بنا به گفته‌ یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی، جدید‌ترین عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد کره شمالی به دنبال از سرگرفتن فعالیت راکتور تولید سوخت هسته‌ای خود پس از 5 ماه توقف فعالیت آن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه‌ گاردین، در صورت صحت این خبر که توسط یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا بنابه عکس‌های ماهواره‌های تجاری عنوان شده است، نگرانی آمریکا و کشورهای همسایه کره شمالی در زمانی که دشمنی میان دو طرف با توجه به تحریم‌های اخیر سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل نقض حقوق بشر افزایش داشته در مورد برنامه‌ هسته‌ای کره شمالی و خطرات آن نیز افزایش خواهد یافت.

ظرف چند سال اخیر فعالیت راکتور 5 مگاواتی یونگ بیون به دلیل آنکه گفته می‌شد هم اکنون کره شمالی چند کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و تلاش می‌کند زرادخانه‌ی هسته‌ای بسازد تا بتواند خاک آمریکا را هدف قرار دهد، به دقت تحت نظر بوده است.

راکتور یونگ بیون، که پیش‌تر عمدتا برای آزمایش‌های انفجاری هسته‌ای پلوتونیوم تولید می‌کرد در سال 2013 و پس از توقف فعالیت آن از سال 2007 در جهت توافق با غرب ، فعالیت خود را از سر گرفت. همچنین فعالیت این راکتور در آگوست گذشته یک بار دیگر متوقف شد که هم اکنون به نظر می‌رسد پیونگ یانگ در تلاش است تا این راکتور را دوباره فعال کند.

بررسی عکس‌های ماهواره‌ای گرفته شده از راکتور هسته‌ای یونگ بیون از 24 دسامبر تا 11 ژانویه نشان می‌دهد که بخار آب از این راکتور در مقاطعی خارج شده است و به نظر می‌رسد این راکتور مراحل ابتدایی آغاز فعالیت خود را آغاز کرده است.

انتهای پیام

کد N702694