سفر مرکل به مجارستان متمایل به روسیه

صدراعظم آلمان در شرایطی قرار است به مجارستان سفر کند که "ویکتور اوربان "بیش از گذشته به سمت روسیه متمایل شده و مالیات‌های سنگین‌تری را برای شرکت‌های آلمانی در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان طی روزهای آتی به بوداپست سفر می‌کند تا مذاکراتی را با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان داشته باشد.

این سفر در حالی انجام می‌شود که دو کشور رابطه چندان گرمی ندارند و اوربان بیش از گذشته به سمت روسیه متمایل شده و مالیات‌های سنگینی را علیه شرکت‌های آلمانی فعال در مجارستان اعمال کرده است. مرکل روز دوشنبه سفری چند ساعته به کنیسه‌ای در مجارستان نیز خواهد داشت که اهمیت تاریخی زیادی برای آلمان‌ها دارد. این اقدام نشان دهنده نگرانی آلمان‌ها از گسترش نفوذ حزب راست افراطی مجارستان موسوم به "جوبیک" نیز هست. حزب جوبیک ضد یهودی ضد کولی‌هاست و دومین حزب بزرگ اپوزیسیون در پارلمان مجارستان محسوب می‌شود.

اشتفان زایبرت سخگوی مرکل گفت: تحولات سیاسی داخلی در مجارستان در جریان مذاکرات مورد بحث قرار می‌گیرد. حقیقت این است که یک حزب با عناصر بیگانه هراسی در جریان انتخابات گذشته مجارستان حدود 20 درصد آراء را به دست آورد و این موجب نگرانی آلمان شده است. با این حال ویکتور اوربان گفته است که انتظار ندارد که مرکل از وی انتقاد کند چرا که هر دو بخشی از اتحادیه اروپا هستند. اوربان روز جمعه در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: گمان می‌کنم هیچ حوزه مناقشه‌ای در روابط دو جانبه آلمان و مجارستان وجود نداشته باشد. روابط با آلمان برای بوداپست بسیار اهمیت دارد.

آلمان بزرگترین شریک تجاری مجارستان است و حدود 25 درصد تجارت خارجی بوداپست را تشکیل می‌دهد. از طرف دیگر، آلمان کشور مجارستان را به عنوان یکی از شرکای اصلی خود در نظر می‌گیرد و این رویکرد به آنها موضع استراتژیک می‌بخشد. آلمان‌ها همچنین نقش اصلی مجارستان را در از بین بردن پرده آهنین در سال 1989 و باز کردن مرزش به سمت اتریش به یاد دارد، حوادثی که منجر شد نهایتا دیوار برلین فرو بریزد. اما هم اکنون روابط برلین- بوداپست پیچیده شده است.

این اولین سفر مرکل به مجارستان طی پنج سال گذشته است و اولین بار از زمان روی کار آمدن مجدد اوربان در سال 2010 به عنوان نخست وزیر محسوب می‌شود. اوربان روابط نزدیکی با کرملین برقرار کرده و توافقات تجاری مهمی را با مسکو به امضا رسانده و منتقد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه است.

انتهای پیام

کد N702594