تصویب بودجه 2015 عراق و سهم چشمگیر کُردها

بودجه,عراق,نخست‌وزير عراق

تصویب بودجه عراق که یکی از بحث برانگیزترین مسائل این کشور است، با نظر مثبت همه گروه‌ها روبه رو شد و در این بین کُردها توانستند سهم قابل توجهی را به خود اختصاص دهند.

تصویب بودجه عراق که یکی از بحث برانگیزترین مسائل این کشور است، با نظر مثبت همه گروه‌ها روبه رو شد و در این بین کُردها توانستند سهم قابل توجهی را به خود اختصاص دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجلس نمایندگان عراق در نشستی به ریاست سلیم الجبوری و با حضور 259 نماینده، لایحه بودجه 424 هزار میلیارد دیناری سال 2015 را تصویب کرد که تصویب بودجه در چنین مدت کوتاهی موفقیتی بزرگ برای این کشور چند قومیتی محسوب می‌شود.

اقلیم کردستان از بودجه سال 2015 عراق کە، جدای از سهم ١٧ درصدی خود، توانستند سهم نیروهای پیشمرگ و استان حلبچە را نیز بگنجاند.

بە گزارش خبرگزاری کردپرس، بودجە نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان، خارج از سهم ١٧ درصدی بودجە اقلیم و در چارچوب وزارت دفاع عراق تصویب شد و سهمی هم برای استان تازە تاسیس حلبچە در اقلیم کردستان تصویب گردید.

آرام شیخ محمد، نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق وابستە بە فراکسیون جنبش تغییر در پیامی ضمن تبرک بە مناسبت تصویب بودجە سالانە این کشور، تثبیت سهم کُردها در این بودجە را مسئلەای بسیار مهم توصیف کرد.

در نشست مجلس همچنین بودجه شورای عالی قضایی عراق در سال مالی 2015 که بالغ بر 411 میلیارد و 837 میلیون و 53٧ هزار دینار است و همچنین بودجه 20 میلیارد و600 میلیون دیناری کمیسیون عالی حقوق بشر در سال مالی 2015 تصویب شد که نهادهای خارج از حیطه دولت محسوب می‌شوند.

در بودجه عمومی سال 2015 عراق میزان درآمدهای نفتی سال جاری بیش از 94 تریلیون دینار بر اساس نرخ 56 دلار برای هر بشکه نفت و با احتساب درآمدهای صادرات 250 هزار بشکه نفت اقلیم کردستان و 300 هزار بشکه نفت کرکوک برآورد شده است.

میزان کسری بودجه 2015 عراق نیز 25 هزار میلیارد دینار عراقی اعلام شده که با استقراض خارجی و داخلی تامین خواهد شد.

رئیس مجلس نمایندگان و نخست وزیر عراق با صدرو بیانیه‌هایی تصویب بودجه 2015 عراق را تبریک گفتند.

سلیم الجبوری در بیانیه خود گفت: برای نخستین بار از سال 2003 تاکنون یک لایحه بودجه تنها در مدت یک ماه پس از ارائه به مجلس نمایندگان تصویب شد.

حیدر العبادی نیز در بیانیه خود تصویب بودجه 2015 عراق را دستاورد بزرگی برای دو قوه مقننه و مجریه در عراق خواند و روحیه همکاری بین این دو قوه را به رغم مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت، ستود.

وی اظهار امیدواری کرد که این موفقیت به پیشبرد روند سازندگی و توسعه و پیروزی‌های بیشتر علیه گروه تروریستی داعش بیانجامد و مشکلات امنیتی و اقتصادی عراق و مردم آن را حل کند.

انتهای پیام

کد N702373