آمریکا: طالبان پاکستان و طالبان افغانستان تفاوت‌های بسیاری دارند

کاخ سفید با بیان اینکه طالبان افغانستان گروه تروریستی نیست، از گروه تحریک طالبان پاکستان به عنوان یک سازمان تروریستی نام برد و گفت که این گروه‌ها با یکدیگر بسیار تفاوت دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: به باور من طالبان پاکستان در پشت حمله به مدرسه نظامی پیشاور قرار دارد و جزو سازمان‌های تروریستی است که با گروه طالبان افغانستان بسیار تفاوت دارد. وی در پاسخ به سوالی گفت که کشتار حدود 140 کودک در مدرسه نظامی پیشاور یک حمله تروریستی بود اما تاکید کرد که اسلام آباد هنوز عاملان حمله مذکور را مشخص نکرده است.

جاش ارنست افزود: گمان می‌کنم که پاکستانی‌ها همچنان تلاش می‌کنند مشخص کنند که دقیقا چه کسی مسئول حمله تروریستی پیشاور بود. بنابراین می‌خواهم قضاوت کنم که نتیجه تحقیقات آنها به چه چیز ختم می‌شود. اما اگر آنها به این نتیجه برسند که طالبان پاکستان عامل آن بوده آنها باید آن را به عنوان سازمان تروریستی معرفی کنند.

چهارشنبه هفته گذشته "اریک شولتس"، معاون جاش ارنست گفته بود که کاخ سفید طالبان را به عنوان "شبه نظامی مسلح" و نه "گروه تروریستی" در نظر می‌گیرد و در توجیهه سخنانش گفت که همین موجب شد که دولت آمریکا سرباز بو برگردال را سال گذشته با زندانیان طالبان مبادله کند.

پنج شنبه هفته گذشته ارنست تلاش کرد تا درباره سخنان شولتس توضیح دهد اما همچنان نتوانست خبرنگاران را متقاعد کند. از وی پرسیده شد که چرا کاخ سفید طالبان را یک گروه تروریستی نمی‌داند در حالی که نام بسیاری از اعضای این گروه در لیست تحریمهای وزارت خزانه داری است. سخنگوی کاخ سفید در توضیح آن گفت: به دو دلیل نام اعضای طالبان در لیست تحریم‌های مالی قرار دارد. اولا آنها از روش‌هایی استفاده می‌کنند که تروریستی است. آنها به دنبال انجام حملات تروریستی هستند و آنها را در دستور کار خود قرار داده‌اند و همین امر موجب شده که نام آنها در لیست تحریم‌های مالی آمریکا باشد. میان القاعده و طالبان هم تفاوت وجود دارد. به گفته وی، هر دوی این گروه‌ها خطرناک هستند اما القاعده تروریستی است و طالبان در دسته گروه‌های دیگری قرار می‌گیرد که موجب شده نام اعضای آن وارد لیست تحریم‌ها شود.

انتهای پیام

کد N702218