در بیانیه کمیته اقتصادی جمعیت ایثارگران مطرح شد

مجلس هزینه‌های زاید در بودجه را حذف کند/دولت بودجه را با 4 سناریوی نفتی تنظیم کند

نفت,بودجه 94

کمیته اقتصادی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بیانیه‌ای درباره سیاست‌های اقتصادی جاری و نرخ پیشنهای نفت در بودجه94 صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است:

تحولات اقتصادی در ماه‌های اخیر، اقتصاد ایران را در یک دوراهی سرنوشت‌ساز قرار داده است. راه‌هایی که یکی به پرتگاه کسر بودجه و بحران اقتصادی در سال آینده می‌انجامد و دیگری اقتصاد ایران را به شکلی تاریخی از درآمدهای متزلزل، افیونی و غیرقابل پیش‌بینی نفتی، بی‌نیاز می‌سازد و نجات می‌دهد.

با وجودی که جنگ اقتصادی استکبار جهانی علیه نظام اسلامی در سال‌های اخیر به آشکارترین شکل خود در جریان است و فشارها و تلاش‌های دشمنان برای به زانو درآوردن اقتصاد ایران به اوج خود رسیده، در سیاستهای اقتصادی کشور، واکنش محسوس و چندان موثری علیه این فشارها دیده نمی شود.

با وجودی که قیمت جهانی نفت و درآمد های نفتی کشورمان طی ماه های اخیر از نصف هم کمتر شده است اما تصمیم ها و رفتارهای مسوولان سیاسی– اقتصادی کشور همچنان اصطلاح «بچه پولداری ملی» را تداعی می کند و مانند دوره هایی است که ایران از در آمد های بادآورده نفتی بهرمند بوده است. شاهد آن که کالاهای خارجی همچنان در بازار ایران به وفور وجود دارند و هر روز افتتاح شعبه ای جدید از محصولات مصرفی خارجی، عرصه را برتولیدکنندگان داخلی تنگ تر می کند.

همچنان سفرهای خارجی هیات های دولتی و پارلمانی ایرانی برقرار است و ریخت و پاش ها و هزینه های زاید در سفرهای خارجی مسوولان و مدیران میانی به وفور به چشم می خورد. در شرایطی که اقتصاد ایران به شدت به ارز نیاز دارد، چرا همه سفارتخانه های ایران در خارج باید فعال باشند و چرا در این زمینه، صرفه جویی موثری صورت نمی گیرد؟

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در شرایط امروز که فشارهای مستکبرین و وهابیت برای کاهش درآمدهای ارزی کشور به شکل بی سابقه ای جریان دارد، چرا دولت فعالیت تورهای خارجی را محدود نمی‌کند؟ چرا روزنامه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر اجازه دارند خانواده‌های ایرانی را به سفرهای تفریحی خارجی دعوت کنند و چرا کسی در دولت و مجلس علیه این هجمه فراگیر به منابع محدود ارزی کشور چیزی نمی‌گوید و اقدامی نمی‌کند؟

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: دولت محترم بر خلاف قانون بودجه 93 همچنان به ثروتمندان نیز یارانه می پردازد و گویی برای اجرای تکلیف قانونی حذف یارانه ثروتمندان، از طبقه ثروتمند رودربایستی دارد.

و شاید از همه بدتر، تعیین نرخ غیر واقعی برای فروش هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال آینده و پافشاری سوال برانگیز برخی دولتمردان بر این نرخ است، طوری که وزیر امور اقتصادی و دارایی روز پنجشنبه 25 دی ماه در دیدار مراجع از اهتمام دولت به اصلاح نرخ فروش نفت در لایحه بودجه 94 بر اساس هر شبکه 40دلار سخن می راند اما 48 ساعت بعد، جمله صریح خود را در اتاق بازرگانی پس می گیرد.

کمیته اقتصادی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی به دولت محترم و نمایندگان ملت شریف ایران در مجلس هشدار می دهد تنظیم و تصویب بودجه براساس درآمد های موهوم نفتی آن هم در شرایطی که افق بازار نفت همچنان تیره است، می تواند سال آینده کشور را دچار بحران شدید کسر بودجه کند و پافشاری برخی برای تنظیم قانون بودجه بر اساس نفت 72 دلاری، بوی توطئه ای خطرناک برای تضعیف دولت و به بن بست کشاندن اقتصاد ایران در سال آینده می دهد.

به همین اساس از نمایندگان محترم مجلس و به ویژه اعضای کمسیون تلفیق انتظار می رود ضمن حذف هزینه های زاید و کنار گذاشتن رفتارها و منش «بچه پولداری ملی»، از دولت محترم قویاً بخواهند لایحه بودجه را بر اساس 4سناریوی مختلف قیمت جهانی نفت بر اساس هر شبکه 30دلار، 40دلار، 50دلار و60 دلار تنظیم کنند تا در شرایط مختلف محتمل در سال آینده، همه تکلیف خود را بدانند و دشمن نیز با دیدن آمادگی ما، از اعمال فشار بیشتر مایوس شود. باشد تا با مدیریت صحیح و فداکاری و همراهی ملت، دوره فشار فعلی نیز بگذرد و نظام اسلامی از این امتحان سربلند بیرون آید و استکبار جهانی و ایادی داخلی و منطقه‌ای‌اش، روسیاه و ذلیل گردند.

انتهای پیام

کد N702131