جان کری به اوکراین و آلمان می‌رود

همزمان با درگیری نیروهای دولتی اوکراین با جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین، وزیر امور خارجه آمریکا با هدف نشان دادن حمایت واشنگتن از دولت کی‌یف ظرف چند روز آینده به این کشور سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پنجم فوریه (16 بهیمن) برای مذاکره با مقامات ارشد و قانون‌گذاران اوکراینی در کی‌یف خواهد بود. سپس وی برای شرکت در یک کنفرانس امنیت بین‌الملل در مونیخ به آلمان سفر خواهد کرد.

این در حالی است که گمانه‌زنی‌هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه کری ممکن است در جریان این سفر به مسکو نیز برود و اگر این امر صورت گیرد، وی ارشدترین مقام آمریکایی خواهد بود که از زمان آغاز بحران اوکراین در سال گذشته میلادی به روسیه سفر می‌کند.

جنیفر ساکی گفت: سفر کری به مسکو برنامه‌ریزی نشده اما وی با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار خواهد کرد.

آمریکا و روسیه به خاطر وضعیت اوکراین در اختلاف شدید به سر می‌برند و واشنگتن بارها مسکو را به حمایت از شورشیان با تسلیحات سنگین همچون تانک و آتشبار و همچنین نیرو و توصیه‌های نظامی متهم کرده است. مسکو ضمن رد این ادعاها، آمریکا و اروپا را به حمایت از دولت کی‌یف که در حال تشدید درگیری‌ها است، متهم می‌کند.

درگیری‌ها در شرق اوکراین اخیراً افزایش یافته و توافق آتش‌بس مینسک را نقش برآب کرده است. براساس تخمین‌های سازمان ملل، تاکنون بیش از 5100 تن در این درگیری‌ها کشته شدند.

اوایل روز جمعه شلیک توپخانه‌ای در دونتسک جان دست‌کم 12 غیرنظامی را گرفت و امیدها برای توقف اقدامات خشونت‌آمیز را هنگامی که تلاش‌ها برای برگزاری دور تازه‌ای از مذاکرات صلح در مینسک ناکام مانده‌اند، از بین برد.

جنیفر ساکی گفت: تعیین مسوول این شلیک توپخانه‌ای بسیار زود است اما ما خواستار تحقیقاتی کامل و شفاف هستیم. کری نیز بر اهمیت تسکین وضعیت در دیدارهایش در کی‌یف و همچنین با لاوروف در مونیخ تاکید می‌کند.

علاوه بر اوکراین، کری و لاوروف قرار است در مورد جدیدترین تحولات در سوریه نیز رایزنی کنند.

انتهای پیام

کد N701998