مذاکرات صلح اوکراین در مینسک برگزار نشد

نمایندگان جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک اعلام کردند که به دلیل انصراف کی‌یف از گفت‌وگوهای صلح، شهر مینسک را ترک می‌کنند. قرار بود نمایندگان گروه تماس در پایتخت بلاروس با یکدیگر دیدار کنند.

نمایندگان جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک اعلام کردند که به دلیل انصراف کی‌یف از گفت‌وگوهای صلح، شهر مینسک را ترک می‌کنند. قرار بود نمایندگان گروه تماس در پایتخت بلاروس با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، "دنیس پوشیلین"، رهبر جدایی‌طلبان شرق اوکراین دولت کی‌یف را به انصراف از مذاکرات صلح متهم کرد. این در حالی است که وزیر خارجه بلاروس به خبرگزاری فرانسه گفت که این وزارتخانه از لغو دیدار گروه تماس اطلاعی ندارد.

پایتخت بلاروس قرار بود میزبان گفت‌وگوهایی میان نمایندگان روسیه، اوکراین، شورشیان و نمایندگان سازمان همکاری و امنیت اروپا باشد.

در آستانه برگزاری این مذاکرات، درگیری‌های جدیدی در دونباس به وقوع پیوست که جان ۱۹ غیرنظامی و پنج سرباز را گرفتند.

شورشیان گفته‌اند آماده ادامه نبرد برای کنترل نواحی مهم شرق اوکراین هستند. با خروج آنها از مینسک معلوم نیست گفت‌وگوهای صلح در چه زمانی دوباره از سر گرفته خواهد شد.

شورشیان و دولت روسیه، مقامات غرب‌گرای دولت کی‌یف را به بی‌علاقگی نسبت به صلح و یافتن راه حلی مسالمت‌جویانه برای بحران اوکراین متهم می‌کنند. آخرین دیدار این نمایندگان در ۲۴ دسامبر انجام شد و تنها دستاورد آن، تصمیم‌گیری بر سر مبادله اسیران دو طرف بود.

مفاد توافق آتش‌بس در شرق اوکراین که در پنجم سپتامبر ۲۰۱۴ به امضا رسید، هنوز عملی نشده و آتش‌بس کاملا شکننده است. از جمله نکات این توافق، ایجاد یک ناحیه بی‌طرف و غیرنظامی در شعاع ۳۰ کیلومتری مرکز مناقشه بود، اما دولت کی‌یف در اوایل ژانویه تعدادی تانک، سلاح و جنگنده‌های سوخو به منطقه اعزام کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله، قرار بود ۱۵ ژانویه نیز، اجلاسی در پایتخت قزاقستان با شرکت رهبران دولتی فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین تشکیل شود که این دیدار هم به دلیل دستاوردهای اندک مذاکرات مقدماتی در سطح وزیران خارجه، برگزار نشد.

همزمان، نخست وزیر لهستان و رئیس جمهور فرانسه، طی دیداری در پاریس، از طرفین مناقشه شرق اوکراین خواستند هرچه زودتر آتش‌بس برقرار کنند. از روسیه نیز خواسته شده که سهم خود در راهکاری سیاسی را ادا کند که در غیر این صورت اتحادیه اروپا، مناسبات خود با این کشور را بررسی خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N701933