شکست مجدد مذاکرات گروه‌های سیاسی یمن با نماینده سازمان ملل/ کناره‌گیری جدایی‌طلبان جنوب

گروه‌های سیاسی یمن که مذاکراتی را با نظارت نماینده سازمان ملل برای حل بحران سیاسی کشور آغاز کرده‌اند، بار دیگر در رسیدن به راهکار شکست خوردند. همچنین جدایی‌طلبان جنوب یمن از مذاکرات کناره‌گیری کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، گروه‌های سیاسی یمن بار دیگر مذاکراتی را با نظارت جمال بن عمر، نماینده سازمان ملل در یمن برای رسیدن به حل بحران سیاسی به کشور به ویژه پس از استعفای عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن و خالد بحاح، نخست‌وزیر برگزار کردند اما بازهم در رسیدن به راهکار سیاسی شکست خوردند.

این در حالی است که جدایی‌طلبان جنوب یمن که توافقنامه صلح و مشارکت ملی را امضا کرده‌اند نیز از مذاکرات گروه‌های سیاسی کناره‌گیری کردند.

هدف مذاکرات جمال بن عمر با گروه‌های سیاسی در یمن، پایان دادن به بحران کشور و تشکیل شورای ریاست‌جمهوری برای اداره کشور است.

جدایی‌طلبان جنوب یمن اعلام کردند که مذاکرات در صنعاء، یمن را به سمت اوضاعی نامعلوم پیش می‌برد و آنها در این مذاکرات که هیچ فایده‌ای ندارد، شرکت نخواهند کرد.

جدایی‌طلبان همچنین با تشکیل هرگونه شورای ریاست‌جمهوری یا شورای شبیه به آن مخالفت کرده و بر لزوم پایان دادن به تمامی تنش‌ها در کشور و بازگشت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر به قدرت تاکید کردند.

در بیانیه جدایی‌طلبان جنوب یمن همچنین بر لزوم برگزاری نشست‌های پارلمان در منطقه‌ای امن جهت اتخاذ اقدامات درست در خصوص استعفای رئیس‌جمهور و مشارکت تمامی فراکسیون‌های پارلمانی تاکید کردند.

همچنین تعدادی از گروه‌های سیاسی یمن کمیته‌ای را برای دیدار با عبد ربه منصور هادی تشکیل دادند تا وی را به کناره‌گیری از تصمیم خود برای استعفا قانع کنند.

همچنین شیعیان حوثی نشستی را با حزب کنگره سراسری مردمی در یمن به ریاست علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق این کشور برگزار کردند تا در خصوص اوضاع سیاسی و امنیتی در کشور بحث و گفت‌وگو کنند.

انتهای پیام

کد N701775