الحیات: مقامات سعودی به استفاده از نام «خلیج فارس» واکنش نشان می دهند

واحدمرکزی خبر نوشت:

الحیات نوشت، عربستان به نامه نگاری‌های خارجی که در آنها عبارت «خلیج فارس» ‌به کار رفته باشد تذکر می‌دهد که از «خلیج عربی» استفاده کنند. 

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه الحیات، دولت عربستان تصمیم گرفت به طرف‌های خارجی اطلاع دهد که باید پیام‌ها و نامه‌های خود خطاب به عربستان را که در آنها از عبارت «خلیج فارس» استفاده شده است تغییر دهند و از نام «خلیج عربی» استفاده کنند و نقشه ‌های معتبر و درست را که طرف های رسمی در عربستان منتشر می‌کنند به کار ببرند. همچنین موسسات دولتی در عربستان ملزم شدند به استفاده خارجی‌ها از عبارتی غیر از خلیج عربی واکنش نشان دهند.
روزنامه الحیات از یک منبع آگاه کسب اطلاع کرد که مقامات بلندپایه سعودی اخیرا تصمیم گرفتند به نامه ها و مکاتبات خارجی با عربستان که در آنها از عبارت «خلیج فارس» استفاده شده است تذکر دهند که باید از عبارت «خلیج عربی» استفاده کنند.
همچنین وزارتخانه های «فرهنگ و اطلاع رسانی» و «مخابرات و فناوری اطلاعات» عربستان موظف شدند نقشه های عربستان را که به صورت چاپی یا الکترونیکی منتشر می شود بررسی کنند تا مشخص شود به چه میزان در آنها از عبارت خلیج فارس استفاده شده است. همچنین سازمان نقشه برداری عربستان موظف شد نسخه های جدید نقشه عربستان را در اختیار این دو وزارتخانه قرار دهد.
این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که مواردی از استفاده از نقشه ها با عبارت «خلیج فارس» در عربستان مشاهده شد.
الحیات افزود، رای گیری در پایگاه های اینترنتی درباره به کار بردن نام «خلیج عربی» یا «خلیج فارس» در نقشه های منطقه، جنجال گسترده ای در اینترنت ایجاد کرد.
فدراسیون ورزشی همبستگی اسلامی که مقر آن در ریاض است مجبور شد مسابقات دو و میدانی را که قرار بود در آوریل 2010 در ایران برگزار شود لغو کند زیرا در مدالهایی که ایرانی ها برای این بازی ها تهیه کرده بودند از عبارت خلیج فارس استفاده شده بود. مقامات ایرانی در واکنش به این اقدام اعلام کردند از ورود هواپیماهای شرکت های هواپیمایی خارجی که از عبارت «خلیج فارس» استفاده نکنند به حریم هوایی ایران جلوگیری می کنند.

4949

کد N701378