سفیر جدید ایران در مراکش استوارنامه‌اش را تسلیم کرد

سفیر جدید ایران در مراکش رسما در این کشور فعالیتش را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه و همکاری مراکش که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری آناتولی قرار گرفته است، محمد تقی موید بعد از تسلیم استوارنامه خود به صلاح الدین مزوار، وزیر امور خارجه و همکاری دولت مراکش رسما فعالیتش را به عنوان سفیر ایران در این کشور آغاز کرد.

در مراسم تحویل استوارنامه، مزوار ضمن تبریک به سفیر جدید ایران گفت که همه آن چه که می‌تواند موجب تقویت روابط دو جانبه دو کشور شود، به ابتکارات او به عنوان سفیر جدید ایران بستگی خواهد داشت.

بنابرگزارش المصری‌الیوم، مراکش از شش سال پیش یعنی از مارس 2009 به دلیل آن چه که مواضع غیرقابل قبول تهران در قبال کشورش و دخالت در امور دینی‌اش خواند، روابطش را با تهران قطع کرده بود.

در این گزارش آمده است که وزیر امور خارجه مراکش در گفت‌وگوی تلفنی‌اش با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در تاریخ چهارم فوریه 2014 درباره توافق بر سر از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش نشانه‌های اولیه گشایش در روابط دو کشور ژانویه 2014 با دعوت مراکش از ایران برای حضور در نشست‌های مربوط به کمیته قدس بوده است. هم‌چنین بعد از گذشت چند سال از قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور مصطفی الخلفی، وزیر ارتباطات و سخنگوی دولت مراکش در دهمین کنفرانس وزیران اطلاع‌رسانی کشورهای اسلامی که دسامبر برگزار شد، شرکت کرد که کارشناسان آن را نشانه‌ای در نزدیک شدن به عادی‌سازی روابط دو کشور ارزیابی کردند.

انتهای پیام

کد N701165