سناتور آمریکایی: زندانیان آزاد شده طالبان با شبکه حقانی در ارتباط هستند

سناتور جمهوریخواه آمریکا گفت، چند شبه‌نظامی طالبان که چندی پیش در ازای آزادی "بووه برگدال" از زندان گوانتانامو آزاد شده و به قطر منتقل شدند، با اعضای شبکه حقانی که مرتبط با القاعده است ارتباط برقرار کرده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز پنجشنبه پنتاگون اعلام کرد که با قطر درباره این پنج زندانی طالبان آزاد شده از گوانتانامو همکاری داشته و مطمئن است با هرگونه تهدیدی که این پنج زندانی ایجاد کنند برخورد خواهد شد.

سناتور لیندسی گراهام، که اخیرا به قطر سفر کرد، اظهار داشت که پیش از این سفر از بابت خروج یکی از این زندانیان از قطر نگران بوده اما گفت که در این سفر مقامات قطر به او اطمینان دادند که هر پنج شبه نظامی طالبان همچنان در این کشور هستند.

قطر ماه مه 2014 توانست میانجی توافقی مناقشه برانگیز باشد که بر اساس آن بووه برگدال،‌سرباز آمریکایی در اسارت طالبان در ازای آزادی پنج شبه نظامی طالبان از زندان گوانتانامو آزاد شد و این توافق باعث تحسین باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از قطر شد.

قطر به اوباما متعهد شد که این پنج زندانی را به مدت یک سال تحت نظر بگیرد و پس از این مدت آنها می توانند خاک قطر را ترک کنند.

لیندسی گراهام به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این توافق تنها برای یک سال است. ما درهمین جا و با اطمینان کامل می توانیم بگوییم که این شبه نظامیان بار دیگر جنگیدن را از سر خواهند گرفت.

وی خاطر نشان ساخت: برخی شبه نظامیان شبکه حقانی با آنها ملاقات کرده اند و این پنج شبه نظامی طالبان با افرادی در افغانستان در ارتباط هستند.با این حال گراهام که عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا است گفت که این پنج نفرهمگی در قطر هستند.

وی تصریح کرد: نگران بودم که یکی از آنها خاک قطر را ترک کرده است اما مقامات قطری به من گفتند که آنها هنوز در قطرهستند.

انتهای پیام

کد N701149