برگزاری نشست سازمان جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب

رهبران آمریکای لاتین ضمن تاکید بر ضرورت پایان یافتن تحریم تجاری هدایت شده توسط آمریکا علیه کوبا، "طرح اقدام" سال 2015 را در نشست رهبران این منطقه در کاستاریکا تصویب کردند.

به گزاری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، سومین نشست سازمان جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب(سلاک) روز پنجشنبه با تصویب "طرح اقدام" این سازمان برای سال جاری میلادی و همچنین 27 اعلامیه ویژه به کار خود پایان داد.

اعضای سازمان سلاک علاوه بر آن که از واشنگتن خواستند تا تحریم تجاری علیه کوبا را لغو کند، حمایت خود را از ونزوئلا در مقابله با طرحهای بی ثبات کننده راستگرایان و همچنین از آرژانتین به منظور سازماندهی بدهی های خود و ادعا بر سر جزایر مالویناس که انگلیسی ها به آنها جزایر فالکلند می گویند را نیز اعلام کردند.

رهبران سازمان سلاک همچنین گفتند که حامی مذاکرات صلح میان دولت کلمبیا و شورشیان گروه فارک هستند.

در طرح اقدام تصویب شده سازمان سلاک برای سال 2015 بر ریشه کن کردن فقر و گرسنگی در آمریکای لاتین به منظور ارتقای کیفیت زندگی در 33 کشور تشکیل دهنده این سازمان تمرکز شده است.

در آخرین نشست دو روزه این سازمان که روز پنجشنبه پایان یافت لوییس گیلرمو سولیس، رییس جمهور کاستاریکا ریاست دوره ای این سازمان در به رافائل کوره‌آ همتای اکوادوری خود واگذار کرد. وی به مدت 12 ماه رییس سازمان جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کاراییب خواهد بود.

کوره‌آ اظهارکرد: سازمان سلاک باید در سالهای آینده بر پنج مساله اصلی تمرکز کند شامل کاهش فقر شدید و نابرابری، پیشرفت علمی، فن آوری و نوآوری، حفاظت از محیط زیست، تامین مالی پروژه های توسعه و تقویت زیرساختها و ارتباطات.

کوره‌آ همچنین حمایت خود از پیشنهاد ونزوئلا و نیکاراگوئه به منظور ورود پورتوریکو به سازمان سلاک به منظور اعلام منطقه آمریکای لاتین به عنوان یک منطقه عاری از استعمارگری را تصریح کرد.

براساس یک همه پرسی که در سال 2012 برگزار شد،‌ اکثریت مردم پورتوریکو حامی تبدیل این منطقه به یک کشور مستقل و جدا شدن از خاک آمریکا هستند.

انتهای پیام

کد N700976