دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:

پیشرفت‌های مهمی در نحوه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان بوجود آمده است

حقوق كودك

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: در قانون آئین دادرسی کیفری که اخیرا به تصویب رسیده،پیشرفت‌های مهمی در نحوه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان بوجود آمده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مظفر الوندی در کنگره جهانی عدالت کیفری نوجوانان گفت: فعالیتهای مستمر و متعدد آموزشی توانسته است دیدگاه و نوع جهت‌گیری قضات، پلیس، کارکنان مراکز نگهداری کودکان معارض با قانون را به طرز قابل توجهی ارتقاء دهد؛ به نحوی که بهبود در نگرش قضات مربوط به کودکان و نوجوانان، باعث نوعی تحول در فرآیند رسیدگی و نگهداری کودکان و نوجوانان معارض با قانون شده است.

وی افزود: در قانون جدید مجازات اسلامی که در سال 1392 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، فصل جداگانه ای برای رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان اختصاص داده شده و توجه به خصوصیات اطفال و نوجوانان معارض قانون، به خوبی در تحولات مربوط به قانونگذاری کشورمان تأثیر گذاشته و در قانون اخیر التصویب آئین دادرسی کیفری هم پیشرفت های مهمی در نحوه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان بوجود آمده است.

الوندی تصریح کرد: با تشکیل «مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک» و ایجاد هماهنگی‌های لازم برای نهادهای ذیربط، نوعی همگرایی و هم‌سویی در خصوص حقوق کودکان بوجود آمده است و تشکیل بانک اطلاعات جامع کودکان و نوجوانان و مدیریت هوشمند حمایت از کودکان که مراحل آزمایشی خود را طی می کند می تواند نسبت به ارتقاء همه جانبه حقوق آنها موثر باشد.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خواستار انجام مطالعات تخصصی با همکاری نهادهای دانشگاهی و اجرایی به منظور شناسایی عوامل بزهکاری در مناطق مختلف و تبیین راهکارهایی جهت کاهش نرخ ارتکاب جرم و تبادل تجربیات در حوزه عدالت قضایی کودکان و نوجوانان به طور منظم در بین کشورها از طریق تاسیس یک فرآیند بین الدولی شد.

براساس این گزارش، کنگره جهانی عدالت کیفری نوجوانان با حضور نمایندگان دولتی، سازمانهای غیر دولتی و سایر دست اندرکاران جامعه مدنی کشورها در حوزه دادرسی اطفال در تاریخ 26 تا 30 ژانویه ماه جاری در ژنو سوییس در حال برگزاری است.

انتهای پیام

کد N700763