واکنش کاخ سفید به اقدام کمیته بانکی سنا علیه ایران

این طرح «سابقه زیانباری» را ایجاد می‌کند

سیاسی

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تصویب طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در کمیته بانکی سنا، هشدار داد که در صورت تصویب نهایی، رییس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدای آمریکا، جاش ارنست،سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تصویب طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در کمیته بانکی سنا، با بیان این که این طرح «سابقه زیانباری» را ایجاد می‌کند و بر گفت و گوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی «تاثیر منفی» می‌گذارد، هشدار داد که در صورت تصویب نهایی، رییس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

پس از  چند روز کشمکش میان کاخ سفید و نمایندگان دموکرات‌ و جمهوریخواه کنگره، کمیته بانکی سنا روز پنجشنبه طرح  موسوم  به «قانون ایران عاری از سلاح اتمی»، که توسط سناتور لیندزی گراهام و سناتور باب کورکر ارائه شده بود، را تصویب کرد.

این طرح، که بر اساس آن هرگونه توافق جامع هسته‌ای با ایران را منوط به تصویب کنگره می‌کند، با ۱۸ رای موافق در مقابل ۴ رای  مخالف در این کمیته به تصویب رسید، که بر مبنای آن و در صورت تصویب نهایی، اگر گفتگوهای هسته‌ای جاری با ایران به شکست بیانجامد، تحریم‌های سخت تری علیه تهران اعمال خواهد شد.

تنها ۴ سناتور دموکرات، شراد براون، جک رید، جف مرکلی و الیزابت وارن به این طرح رای منفی دادند و ۶ سناتور دموکرات دیگر به جمهوریخواهان پیوستند و به آن رای مثبت دادند.

سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا نیر که خود طراح طرح لزوم ارجاع هر توافق نهایی با ایران به کنگره است، و در نشست کمیته بانکی حضور داشت به بیشتر متمم‌های الحاقی این طرح رای منفی داد.