اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه روسیه را به مدت 6 ماه تمدید کرد

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کردند این اتحادیه تحریم‌های فعلی علیه روسیه و مقامات جدایی‌طلبان شرق اوکراین را به سبب تداوم درگیری‌ها در این منطقه به مدت شش ماه دیگر تمدید کرده و در حال برنامه ریزی برای تصویب تحریم‌های بیشتر هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا اظهار داشت: ما در نشست روز پنج شنبه نشان دادیم که اتحادیه اروپا آماده انجام تدابیر بیشتر توسط روسیه است.

این در حالی است که مقامات دولت چپ گرای جدید یونان در ابتدا موافقت کامل با طرح اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه نداشته و تاکید کردند بیانیه شدیدالحن علیه مسکو باید با لحن نرم‌تری تصویب شود.

وزیر امور خارجه یونان اظهار داشت: در بیانیه مشترک اشاره مستقیمی به مسئولیت روسیه در تحولات جدید اوکراین وجود ندارد و مساله اصلی که ما خواهان حذف آن در این بیانیه هستیم و بحث دو ساعته در آن وجود داشت، مساله پیشنهاد تحریم‌های جدید علیه روسیه است.

در بیانیه جدید وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به جای ذکر تهدید تحریم‌های اقتصادی جدید از مساله اقدام متناسب علیه روسیه که به منظور طرح در نشست 12 فوریه رهبران دولت‌های اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده، سخن به میان آورده شده است.

وزیر خارجه یونان خاطرنشان ساخت: یونان معتقد است تحریم‌های جدید علیه روسیه ثمری نخواهند داشت. وی همچنین عنوان کرد که آیا اتحادیه اروپا با آسیب زدن به روسیه به دنبال آسیب برای کل اروپا است. تحریم‌ها در هیچ کجا موثر نبوده‌اند مگر برای کشورهایی که در آستانه سقوط هستند. هنگامی که شما تحریم‌هایی را اعمال می‌کنید باید بدانید که این تحریم‌ها چه تبعاتی به دنبال خواهند داشت به عنوان مثال این تحریم‌ها مشکلات مالی برای یونان ایجاد کردند.

موگرینی نیز تاکید کرد: اتحادیه اروپا همچنین در صدر تصمیم روز پنج شنبه خود به منظور تمدید مجموعه نخست تحریم‌های فعلی علیه روسیه که 130 نفر را شامل شده است، در حال تدارک برای فهرستی از مقامات جدید به منظور اعمال تحریم صدور روادید و بلوکه کردن دارایی‌ها علیه آنها است که ممکن است تا 9 فوریه تصویب شود.

وی تصریح کرد: ما امیدوار هستیم که این اقدام بتواند در روند اعمال فشار به ویژه بر روسیه موثر بوده و اقدامات مثبتی را به بار آورده و جلوی اقدامات منفی را که ما در روزهای اخیر شاهد بودیم را بگیرد.

انتهای پیام

کد N700738