موافقت دمشق و مخالفان با برگزاری دور دوم مذاکرات مسکو و طرح پیشنهادی روسیه

سوريه

در آخرین روز از مذاکرات مسکو هیات سوری و مخالفان این کشور با طرح پیشنهادی مسکو برای حل‌وفصل درگیری‌ها موافقت کرده و خواهان برگزاری دور دوم مذاکرات شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت روسیه الیوم، "ویتالی نومکین"، هماهنگ کننده مذاکرات مسکو عنوان داشت که نماینده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مخالفان این کشور در آخرین روز از مذاکرات مسکو با برگزاری دور دوم این مذاکرات در همین شهر موافقت کردند.

وی در ادامه افزود: ساده‌انگاری است اگر فکر کنیم طی یک دوره از مذاکرات می‌توان تمام مشکلات را حل کرد. اکثریت شرکت کنندگان در این جلسه بر مبانی اصلی طرح مسکو مبنی بر محافظت از تمامیت ملی سوریه و مخالفت با مداخله بیگانگان در آن و همکاری برای مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

ائتلاف مخالفان سوریه در مذاکرات مسکو شرکت نکرد اما برخی از اعضای آن به صورت مستقل در این مذاکرات شرکت کردند. یک منبع در این ائتلاف عنوان داشت: هرگونه مذاکرات باید در کشوری بی‌طرف و تحت نظارت سازمان ملل صورت پذیرد.

مذاکرات مسکو با حضور 30 نماینده از مخالفان سوری طی چهار روز از روز دوشنبه تا پنج شنبه در مسکو برگزار شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز ابراز امیدواری کرده بود که این نشست‌ها به راهکاری برای توقف جنگ داخلی در سوریه بیانجامد. دو نشست سابق میان دولت سوریه و مخالفان در ژنو با شکست رو به رو شده بود.

هماهنگ‌کننده روسیه در این مذاکرات همچنین تاکید کرد که زمان برگزاری دور دوم این مذاکرات مشخص نشده است.

براساس طرح پیشنهادی مسکو باید از وحدت، حاکمیت و استقلال سوریه محافظت شود و هرگونه مداخله بیگانگان در امور داخلی این کشور مردود بوده و باید به حقوق شهروندی احترام گذاشت.

این دیپلمات روسیه تاکید کرد: دو طرف بر افزایش تلاش‌ها برای رویارویی با خطر تروریسم در سوریه با وجود اقدامات گروه تروریستی داعش موافقت کردند. مساله تروریسم یکی از مهمترین مسائل مطرح شده در این نشست بود.

بشار جعفری،‌رئیس هیات سوری در این نشست نیز عنوان داشت: مذاکرات مثبت بود و برگزاری چنین نشست‌هایی در مسکو بیانگر تلاش برای دستیابی به یک راه کار سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه است و به نظر می‌رسد دوستان روسی ما در این زمینه موفق بوده و دیگران شکست خورده‌اند.

جعفری تاکید کرد: در این نشست مخالفانی که دوست نداشتند با دولت سوریه صحبت کنند و پی شرط‌هایی تعیین می‌کردند بر سر برخی مسائل توافق کردند. اما طبیعی است که نتوانیم در این دور از مذاکرات به تمامی نتایج مطلوب دست پیدا کنیم. اکثریت مخالفان با طرح هشت بندی مسکو برای حل بحران سوریه موافقت کردند. بیشتر اختلافات میان خود مخالفان بوده است. دولت سوریه تمایل دارد تا این نشست‌های مشورتی در دمشق به صورت مذاکرات ملی برگزار شود.

برخی از افراد که به صورت مستقل در این نشست شرکت داشتند با برخی از بندهای طرح مسکو مخالفت کردند اما 90 درصد از آنها با این طرح موافق بودند. مهمترین بند این طرح مسکو محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه سوریه و لبنان بوده و از سازمان ملل و جامعه بین الملل خواسته شد تا بر تل آویو فشار وارد آوردند تا به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشند.

همچنین براساس این طرح از جامعه بین‌الملل خواسته شده تا قطعنامه‌های الزام آور شورای امنیت در خصوص بند هفت مبارزه با تروریسم پایبند باشد.

جعفری تاکید کرد: همه طرف‌ها در این نشست به وجود تروریست‌های خارجی در خاک سوریه اعتراف و بر ضرورت مبارزه با آنها تاکید کردند.

هیات سوری از مسئولان روسیه خواست تا دو بند مربوط به تاکید همگان بر ضرورت آزاد سازی جولان سوریه و همچنین درخواست برای لغو تحریم‌های اقتصادی یک جانبه علیه مردم سوریه به طرح مذکور اضافه کند و این اقدام انجام شد و کسی به این مسائل اعتراض نکرد.

انتهای پیام

کد N700726