عراقچی پس از مذاکرات ترکیه:

در موضعی نیستیم که بتوانیم بگوییم پیشرفت داشتیم

سیاسی

معاون وزیر خارجه معتقد است در طرفین مذاکره جدیت لازم را شاهد هستیم و مشخص است که اراده برای توافق وجود دارد ولی اراده برای اتخاذ تصمیمات سخت، کاری دشوار است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران، پس از پایان مذاکرات چهارجانبه با کشورهای اروپایی در ترکیه در مصاحبه با واحد مرکزی خبر، با بیان اینکه مذاکره با شش کشور کار مشکلی است گفت: با توجه به اینکه همه طرفها مواضع مشترکی ندارند لذا هماهنگ کردن و رسیدن به منطق مذاکراتی واحد، کار زیادی می برد. وی افزود: هر چه به جزییات نزدیکتر می شویم اختلاف نظرها بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینکه ماراتن مذاکراتی همچنان ادامه دارد ادامه داد: امروز با سه کشور اروپایی مذاکره داشتیم و بحثهایی که با سایر اعضای پنج بعلاوه یک داشتیم یکبار دیگر مرور شد.

وی در این حال مذاکرات امروز در سطح معاونان وزرای امور خارجه را بسیار مفید دانست و گفت: بحثهای بسیار خوبی انجام شد اما کماکان در موضعی نیستیم که بتوانیم یگوییم پیشرفت داشتیم، به عقیده من هنوز برای قضاوت زود است.

سرپرست تیم مذاکره کننده کشورمان افزود: بحثها بسیار خوب بود و فضای جلسه از جدیت لازم برخوردار بود. طرفین کماکان با جدیت مذاکره میکنند ولی احساس میشود برای رسیدن به نتیجه و برای پل زدن بر روی اختلافاتی که وجود دارد باید یک واقع بینی و یک اراده سیاسی محکم بر طرفهای مذاکره کننده حاکم باشد تا بتوان به اختلافات پایان داد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با یک اراده کامل و با ایده ها و پیشنهادهای مختلف و واقع بینی در این مذاکرات حضور دارد و امیدواریم همین رویکرد درطرف مقابل هم وجود داشته باشد.

عباس عراقچی افزود: در طرف مقابل هم جدیت را شاهد هستیم و مشخص است که اراده برای توافق وجود دارد ولی اراده برای اتخاذ تصمیمات سخت، کاری دشوار است.

وی در ادامه گفت: اگر واقع بینی و اراده سیاسی کامل و حسن نیت وجود داشته باشد به اعتقاد ما رسیدن به توافق خیلی دور نیست.

عراقچی گفت: در حال بررسی موضوعات مختلف هستیم که هرکدام ابعاد متفاوتی دارند.

وی با اشاره به اینکه ابعاد مربوط به برنامه هسته ای از بحث مربوط به غنی سازی تا موضوعات دیگر متنوع است افزود: طرف مقابل هم برای رفع تحریمها باید کارهای گسترده ای انجام دهد که موانع و مشکلات خودش را دارد و اینکه این دو در یک جدول زمانی و منطبق با هم قرار بگیرد کار سختی است که در حال مذاکره در مورد آن هستیم.

عراقچی در ادامه گفت: ماهیت مذاکرات وتنوع موضوعات و گستردگی مباحث موجود، کار را مشکل میکند و فعلا در موقعیتی نیستیم که بتوانیم قضاوت کنیم  آیا پیشرفت صورت گرفته یا نه ولی مجموع شرایط باعث امیدواری به ادامه مذاکرات میشود.

وی در پایان گفت: تلاش می کنیم در مهلت مقرر (دهم فروردین) بر روی کلیات توافق حاصل شود.