گورباچف: آمریکا ما را به جنگ سرد جدیدی وارد کرده است

روسيه

میخائیل گورباچف، رهبر سابق شوروی، آمریکا را به وارد کردن روسیه به جنگ سردی جدید متهم و نسبت به تبدیل خشونت‌ها به جنگ مسلحانه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گورباچف در مصاحبه خود با خبرگزاری اینترفکس گفت: آمریکا ما را به یک جنگ سرد جدید وارد کرده است و به روشنی قصد دارد به اهداف پیروزمندانه خود برسد.

رییس‌جمهور 83 ساله اتحاد جماهیر شوروی سابق پرسید: این اقدامات و تصمیمات ما را به کجا می‌رساند؟ جنگ سرد در حال وقوع است؛ پس از آن چه خواهد شد؟

گورباچف در دوران قدرتمندی‌، روابط کشورش با غرب را تسهیل کرد اما با این حال در روسیه به دلیل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بدنام و منفور است.

وی در ادامه با بیان اظهاراتی که ظاهرا خطاب به آمریکا بود، عنوان کرد: متاسفانه من نمی‌توانم با اطمینان بگویم که یک جنگ سرد به یک جنگ "گرم" منتهی نمی‌شود. من امیدوارم که آن‌ ها بتوانند ریسک این مسئله را بپذیرند.

این در حالی است که گورباچف نوامبر سال گذشته دراظهاراتی هشدار داده بود: جهان در آستانه یک جنگ سرد جدید قرار دارد.

اکنون او در اظهارات تازه خود از غرب به دلیل اعمال تحریم علیه روسیه انتقاد و اظهار کرد: تمام چیزی که می‌شنوید درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپاست. آیا آن‌ها کاملا عقل خود را از دست داده‌اند؟

پیش از این نیز رهبر سابق شوروی در دسامبر سال گذشته طی مقاله‌ای از اتحادیه اروپا و آمریکا خواسته بود تا روابط خود با روسیه را عادی سازند.

این در حالی است که گورباچف در گذشته از ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه به دلیل "تقلید" دموکراسی انتقاد می‌کرد. اما اخیرا او با حمایت از کرملین اظهار می کند که جهان باید از الحاق کریمه به روسیه از مسکو به دلیل اصلاح یک اشتباه تاریخی استقبال کند.

انتهای پیام

کد N700262