مطهری در کنگره مردم‌سالاری:

آسیب‌ امروز ما رخنه فرصت طلبان است/ اگر تصمیم نظام اشتباه باشد٬ نباید حرف زد؟

سیاست داخلی

فشار‌ها بیشتر شده است و متاسفانه خودسانسوری در رسانه‌های ما بسیار بیشتر شده و رسانه‌ها از خطر توقیف و لغو امتیاز نسبت به دولت قبل بیشتر می‌ترسند.

نماینده مجلس نهم شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از آسیب‌های جامعه٬ بی‌توجهی به مساله آزادی بیان است که متاسفانه در دولت جدید کمتر شده است٬ به عبارتی چون دولتی بر سر کار آمده که به اصلاح‌طلبی گرایش دارد فشار‌ها بیشتر شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی مطهری در سیزدهمین کنگره حزب مردمسالاری با اشاره به شعار این همایش مبنی بر «اصلاحات لازمه اعتدال» گفت: به نظرم اصلاحات و پایبندی به اصول لازمه اعتدال هستند.

وی با بیان اینکه برای حفظ اعتدال نظام باید بررسی‌هایی صورت بگیرد و آسیب‌های نظام مورد بررسی قرار گیرند٬ اظهار داشت: شهید مطهری در ابتدای انقلاب آسیب‌های احتمالی انقلاب اسلامی را پیش‌بینی کرده بود که نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجددگرایی افراطی، رخنه فرصت‌طلبان، ‌ناتمام گذاشتن نهضت و آفت معنی هستند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نفوذ اندیشه‌های بیگانه و تجددگرایی افراطی همین‌که آسیبی برای انقلاب محسوب نمی‌شوند، یادآور شد: رخنه فرصت طلبان از آسیب‌های امروز ما است٬ آفت معنی هم یکی دیگر از آفت‌هاست و به این معناست که قدرت طلبی‌ها زیاد٬ و اخلاص‌ ما کم شود. بنابرانی اگر بخواهیم آسیب‌های امروز انقلاب را فهرست کنیم مساله عدم تحمل منتقد و مخالف یکی از آسیب‌های جدی است که باید با آن مقابله شود.

مطهری ادامه داد: یکی دیگر از آسیب‌ها مسئله آزادی بیان است که متاسفانه در دولت جدید کمتر شده است؛ به عبارتی چون دولتی بر سر کار آمده که به اصلاح‌طلبی گرایش دارد٬ فشار‌ها بیشتر شده است. متاسفانه خودسانسوری در رسانه‌های ما بسیار بیشتر شده و رسانه‌ها از خطر توقیف و لغو امتیاز نسبت به دولت قبل بیشتر می‌ترسند.

عضو سابق هیات نظارت بر مطبوعات با بیان اینکه باید تکلیف هیات نظارت بر مطبوعات مشخص شود٬ تصریح کرد: من ۴ سال عضو آن هیات بودم و از نهادهای مختلف افرادی در آن عضویت داشتند٬ در هیات یک تصمیم کار‌شناسی گرفته می‌شود اما می‌بینیم که از طرفی دادستانی اعلام جرم می‌کند و رسانه‌ای را می‌بندد. پس فلسفه این هیات چیست؟ یا باید این هیات بسته شود و در اختیار دادستانی قرار گیرد یا ‌آنکه بدون مجوز این هیات٬ روزنامه‌ای بسته نشود.

وی با اشاره به جایگاه آزادی بیان در اندیشه شهید مطهری و امام خمینی خاطرنشان کرد: شهید مطهری می‌گوید احزاب غیراسلامی حق فعالیت دارند اما فعالیت‌شان باید با تابلوی خودشان باشد؛ امام هم در مصاحبه‌ای گفتند کمونیست‌ها حق فعالیت و آزادی بیان دارند٬ ولی این موضوع را با امروز مقایسه کنیم. نباید تصمیمات دوره جنگ را به امروز تعمیم دهیم.

فرزند شهید مطهری با تاکید بر اینکه نوع برخورد با منتقدان که صرفا ممکن است صرف انتقاد زندانی شوند با سیره ائمه اطهار و پیامبر منطبق نیست٬ ابراز داشت: برخورد امام علی (ع) با خوارج چگونه بود؟ ما به غربی‌ها انتقاد می‌کنیم که فضای نقد را درباره هولوکاست بسته‌اید و می‌گویید که باید یک تحلیل و نگاه باشد ولی همین کار را درباره حوادث ۸۸ می‌کنیم و می‌گوییم فقط باید یک تحلیل باشد و همه یک نظر داشته باشند.

مطهری افزود: اتفاقی که در مجلس هم افتاد همین طور بود می‌گویند شما یک چیز دیگری می‌گویید و این تصمیم نظام است. این دیگر چه حرفی است؟ ممکن است تصمیم نظام اشتباه باشد نباید حرف زد؟

کد N700058