مبلغی:

علما چهره انسانی و اخلاقی اسلام را برجسته کنند

سیاسی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: متاسفانه تکفیریان با خشونت‌های خود چهره اسلام را در نزد جهانیان مشوش کرده‌اند به همین دلیل استراتژی اول علمای دین، باید ارائه چهره‌ای اخلاقی و انسانی از اسلام باشد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: متاسفانه تکفیریان با خشونت‌های خود چهره اسلام را در نزد جهانیان مشوش کرده‌اند به همین دلیل استراتژی اول علمای دین، باید ارائه چهره‌ای اخلاقی و انسانی از اسلام باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی که هفته جاری برای شرکت در گروه علمایی صلح و اعتدال به کشور ترکیه سفر کرد، همراه با این گروه با رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور، احمد داوود اغلو نخست وزیر و اعضای شورای عالی شئون دینی ترکیه دیدار کرد.

وی در دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت: وقتی اسلام سخن از "سلم" به میان می‌آورد، مقصود، سلم با غیرمسلمانان است، آنچه در ارتباط با خود مسلمانان دستور به آن داده است، اخوت اسلامی است، ولی با تکیه بر قیاس اولویت، وقتی با غیرمسلمانان باید رویکرد به سلم داشت، به طریق اولی برقراری سلم بین خود مسلمانان از وجوب و اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

مبلغی اظهار کرد: گروه‌های علمایی که می‌خواهند به امت اسلام خدمت کنند باید نگاه آنها بیشتر به اسلام باشد نه خدمت به مذهبی از مذاهب اسلام، یعنی باید به صورت فرامذهبی، مصالح همه مذاهب را (که در اسلام مشترک هستند) تامین کنند.

وی با اشاره به نقش علمای اسلام در پیوند میان مذاهب اسلامی گفت: گروه‌های علمایی باید بر مشترکات سیاسی تاکید کنند تا بتوانند واجد نقش مرجعیتی در حل و فصل امور گردند.

رئیس جمهور ترکیه در مقابل گفت: این که باید به صورت فرامذهبی، مصالح اسلام را ترجیح داد، فهمی دقیق است، ولی علما باید مشکلات مسلمین را حل کنند و البته باید بر مشترکات تاکید نمایند.

مبلغی در دیداری دیگر با داوود احمد اوغلو نخست وزیر ترکیه گفت: بالاترین استراتژی ما در برخورد با تکفیریان که چهره‌ای مغلوط و مشوق از اسلام ناب را در معرض دید جهانیان قرار دادند باید نشان دادن چهره درستی از مفاهیم اسلامی و دینی در عرصه‌های جهانی باشد.

مبلغی ادامه داد: هر مجموعه دارای ماهیت علمایی و از جمله "مجموعه علمایی گروه صلح و اعتدال" لازم است با پنج سنخ مخاطب وارد خطاب شوند، که عبارتند از: "جهان"، "جهان اسلام"، "علماء"، "اتباع مذاهب" و "اهل سیاست".

وی اظهار کرد: استراتژی اساسی علماء در قبال مخاطب جهانی باید تمرکز کردن بر نشان دادن چهره اخلاقی و انسانی از اسلام باشد؛ این به خاطر آن است که چهره اسلام در نزد جهانیان به خاطر خشونت تکفیریان مشوه شده است و استراتژی اساسی علماء در ارتباط با جهان اسلام باید نشان دادن چهره درست مفاهیم اسلامی باشد نه چهره مغلوط و مشوش از دین.

مبلغی خاطرنشان کرد: استراتژی اساسی علماء در قبال خود (یعنی علماء با علماء)، باید توسعه ارتباط و همکاری فیمابین خود باشد.

وی گفت: علماء باید در قبال اتباع مذاهب مختلف، استراتژی "کنار گذاشتن طائفه گری" را دنبال کنند.

مبلغی گفت: آنچه را که باید علماء به عنوان استراتژی در برابر سیاستمداران در پیش گیرند عبارت است از دعوت آن‌ها به کوچک نکردن مشترکات سیاسی و انجام عمل مشترک بر اساس این مشترکات به منظور خدمت به امت اسلامی.

نخست وزیر ترکیه خطاب به گروه گفت: نقش علماء بسیار اصیل است و مشکل کنونی را که فکری و دینی است علماء می‌توانند حل کنند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین در جلسه دیدار با شورای عالی شئون دینی ترکیه گفت: باید سازوکار "معطوف سازی اسلام به اوضاع معاصر" را تعریف نماییم.

وی گفت: این معاصر سازی در چهار زمینه ضروری است "معاصرسازی گفتمان، معطوف سازی آموزه‌های دین به عصر، عصری سازی تطبیق دین و معاصرسازی روکردهای دینی" ( به معنای کشف اولویت‌ها در شرائط معاصر با تکیه به شناخت نیازهای معاصر و رسالت دین.

کنفرانس صلح، اعتدال، عقل سلیم و ابتکار علمای اسلام هر سال در کشور ترکیه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N699983