ابراز نگرانی آ.سه.آن از اقدامات چین در دریای چین جنوبی

همزمان با درخواست کشور فیلیپین برای رویارویی با پکن، وزرای خارجه کشورهای جنوب شرق آسیا نسبت به ادعاهای چین درباره دریای مورد مناقشه چین جنوبی ابراز نگرانی کرد.

همزمان با درخواست کشور فیلیپین برای رویارویی با پکن، وزرای خارجه کشورهای جنوب شرق آسیا نسبت به ادعاهای چین درباره دریای مورد مناقشه چین جنوبی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیانیه مشترک این وزرای خارجه در پی هشدار مانیل منتشر شد. دولت فیلیپین به شرکای خود در سازمان همکاری کشورهای جنوب شرق آسیا در مراسمی مشترک در مالزی خواستار مواجهه با درخواست‌های چین در «حیات خلوت خود» شدند.

در همین حال وزیر خارجه مالزی به عنوان میزبان پس از این نشست دو روزه اعلام کرد: طی این مراسم کشورهای شرکت‌کننده نگرانی‌های خود درباره دریای چین جنوبی را به اشتراک گذاشتند.

با این حال وی از کشورهای خاصی نام نبرد.

گروه آ سه آن طی سال‌های گذشته در واکنش نشان دادن به ادعاهای رو به فزون چین در دریای چین جنوبی بسیار محتاط عمل می‌کرد. این در حالی است که دولت چین ادعا می‌کند تمامی دریای چین جنوبی متعلق به این کشور است؛ مواضعی که موجب ایجاد درگیری بین این کشور و اعضای آ سه آن از جمله مالزی، فیلیپین و ویتنام به علاوه تایوان شده است.

همزمان اقدامات متجاوزانه پکن در این منطقه موجب افزایش تنش و ترس از بروز درگیری شده است.

هفته گذشته وزیر خارجه فیلیپین در اظهاراتی متذکر شد که پکن در تلاش است تا جزایری را در حوالی جزایردورافتاده "اسپراتلی" ایجاد کند.

وی همچنین پس از نشست دو روزه با سران آ سه آن اظهار کرد: حل مساله بزرگ دریای چین جنوبی برای آ سه آن به یک معمای سیاسی تبدیل شده است.

آلبرت دل روزاریو، وزیر خارجه فیلیپین در ادامه اظهاراتش ادامه داد: انفعال ما درباره این موضوع، وحدت آ سه آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: این نهاد بین‌المللی باید به چین بگوید کاری که پکن انجام می‌دهد اشتباه است و باید فعالیت‌های خود را برای ساخت و ساز در این منطقه متوقف کند.

در همین حال وزیر خارجه مالزی نیز در بیانیه خود از کشورهای آ سه آن خواست تا تلاش‌های خود را برای رسیدن به اصولی مشخص در دریای چین جنوبی با هدف جلوگیری از بروز درگیری، افزایش دهند.

انتهای پیام

کد N699976