موسوی تبریزی:

ادامه اصلاحات جز از راه انتخابات پیش نخواهد رفت/ منیت‌ها را کنار بگذاریم

دهه فجر,حزب مردم‌سالاري,نامه رهبري به جوانان

دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اصلاح‌طلبی با ایده‌آل‌طلبی متفاوت است.

دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اصلاح‌طلبی با ایده‌آل‌طلبی متفاوت است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله موسوی تبریزی در سیزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری، اظهار کرد: ما باید همیشه حوادث را تحلیل کنیم چون ممکن است خیلی از مواقع آن‌چه ما فکر می‌کرده‌ایم پیش نیاید. در مشی اصلاح‌طلبی و در سیاست انسان‌های متعدد همیشه این‌طور نیست که بهترین نفر انتخاب شود، چون اصلاح‌طلبی با ایده‌آل‌طلبی متفاوت است و باید موانع و مقتضیات را دانست و شرایط را درک کرد.

وی ادامه داد: یک انسان انقلابی و اصلاح‌طلب باید موقعیت‌شناس باشد و یکی از مهمترین فضائل یک سیاستمدار تشخیص بین خوب و خوب‌تر، بد و خوب و حتی بد و بدتر است. تمام فقهای ما هم به این نظر در فقه اسلامی معتقدند که در مواقعی باید دفع به افسد به فاسد و یا تشخیص اهم از مهم کرد.

موسوی تبریزی با اشاره به کارکرد احزاب یادآور شد: احزاب کارگاه تشخیص هستند. پس کارکردشان صرفاً نباید بیانیه دادن باشد بلکه باید گروه‌های تشخیص مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... تشکیل دهند و بر مبنای اطلاعاتی که به دست می‌آورند به مردم اطلاع‌رسانی کنند که مصلحت در چیست.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 92، خاطرنشان کرد: نمونه‌ای از سیاست‌ورزی را در انتخابات 92 دیدیم که در آن انتخابات آیت‌الله هاشمی رد صلاحیت شد. ایشان اگر می‌خواست تنها خودش را ببیند یا باید قهر می‌کرد و یا ناراحت می‌شد اما چنان به خوبی مدیریت کرد که شاید اگر کاندیدا باقی می‌ماند نمی‌توانست چنین مدیریتی انجام دهد. یا آقای خاتمی که با وجود تهمت‌ها و توهین‌هایی که به او شد و می‌شود صبر کرد و با دلسوزی تمام برای نظام زحمت کشید. چون این بزرگان می‌دانند اگر نظام به هم بریزد به نفع هیچ کس نیست.

دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، تأکید کرد: تدبیر هیچ‌ وقت با عصبانیت و پرخاشگری معنا ندارد. بلکه تدبیر با اعتدال فکری همراه است. در جایی می‌توان راه درست را انتخاب کرد که براساس اعتدال فکری حرکت کنیم. ممکن است خیلی‌ها امروز گلایه داشته باشند و بگویند ریاست جمهوری آقای روحانی ایده‌آل ما نیست ولی اگر بزرگانی ایشان را تأیید نمی‌کردند آیا به همین مقدار هم می‌رسیدیم یا ممکن بود ریاست دست کسانی بیفتد که امروز می‌بینید همان حرف‌های صهیونیست‌ها درباره مسائل هسته‌ای را می‌زنند.

وی افزود: آرامش و احترام امروز کشور ما و این که مخالفان نمی‌توانند ما را متهم به طرفداری از تکفیری‌ها و داعش کنند به دلیل همین تدبیر صورت گرفته است. به همین دلیل می‌گویم ادامه اصلاحات جز از راه انتخابات پیش نخواهد رفت. البته به شرطی که منیت‌ها را کنار بگذاریم، با یکدیگر مشورت کنیم و ببینیم صلاح در چیست.

موسوی تبریزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا اشاره کرد و گفت: در این نامه رهبر معظم انقلاب با جوانان صحبت کردند. این نامه فقط برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نیست. بلکه همه ما و مسئولین باید با جوانان صحبت کنیم باید در دینداری به اصل دین توجه کرد و جوانان باید درباره دین مطالعات زیادی داشته باشند تا خودشان اصل آن را درک کنند و نباید به حرف من و عمل من نگاه کنند. اروپایی‌ها هم اگر به این نکته توجه کنند دین اسلام حتماً پویایی خود را حفظ خواهد کرد.

دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در پایان اظهار کرد: در آستانه دهه فجر قرار داریم. خیلی‌ها در چنین روزهایی در آن زمان تلاش می‌کردند تا جوانان را به سمت تندروی سوق دهند و از احساسات آنها استفاده کنند. مرحوم طالقانی در آن زمان می‌گفت که اسلحه ما حضور مردم و منطق است. اگر در هر موضوعی بتوانیم از احساسات مردم به خوبی استفاده کنیم و آن را در مسیر اعتدال قرار دهیم می‌توانیم پیشرفت ‌کنیم و این راه را امام راحل نیز نشان داده است.

انتهای پیام

کد N699905