مجمع پارلمانی اروپا، روسیه را تا آوریل از حق رای محروم کرد

مجمع پارلمانی شورای اروپا تا ماه آوریل روسیه را از حق رای و شرکت در نهادهای مدیریتی این مجمع محروم کرد. این اولین اقدام در جهت خلع حق مسکو در این مجمع پس از پیوستن کریمه به روسیه است.

مجمع پارلمانی شورای اروپا تا ماه آوریل روسیه را از حق رای و شرکت در نهادهای مدیریتی این مجمع محروم کرد. این اولین اقدام در جهت خلع حق مسکو در این مجمع پس از پیوستن کریمه به روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری آرتی، در پی این تصمیم، الکسی پوشکف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در این مجمع و رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه اعلام کرد این کشور تا آخر سال 2015 در نشست‌های این مجمع شرکت نخواهد کرد.

وی گفت: مجمع پارلمانی شورای اروپا روسیه را از حق رای در این نهاد محروم کرد ما دیگر نمی‌توانیم در باره هیچ گونه تماسی با این سازمان صحبت کنیم.

در قطعنامه‌ مجمع پارلمانی شورای اروپا آمده است: روسیه تا آوریل از حق نمایندگی در دفتر، کمیته ریاست جمهوری‌ها و کمیسیون دائمی مجمع پارلمانی شورای اروپا محروم می‌شود.

مجمع پارلمانی شورای اروپا به این کمیسیون پیشنهاد کرده است در پی تشکیل یک گروه کاری ویژه با شرکت روسای دوما و رادا (پارلمان اوکراین) باشد که مسئول کسب اطمینان از رعایت توافقنامه‌های مینسک در باره حل و فصل بحران اوکراین خواهد بود.

این مجمع همچنین از مسکو خواست از ضمیمه کریمه به خاک روسیه دست بردارد و تحقیقاتی شفاف را در باره رعایت حقوق بشر و انحلال نیروهای شبه‌نظامی در این منطقه ‌آغاز کند.

مجمع پارلمانی شورای اروپا تاکید کرده است اگر مسکو پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه رعایت این قطعنامه و همکاری با گروه کاری مطرح شده در بند 17 این قطعنامه داشته باشد، در خصوص حقوق نماینده روسیه در این مجمع تجدید نظر خواهد کرد.

مجمع همچنین از متممی که در آن از روسیه خواسته شده تا ساوچنکو، خلبان اوکراینی را ظرف 24 ساعت آزاد کند یا وی را به طرف سومی تحویل دهد، حمایت کرد. ساوچنکو در ماه ژوئیه دستگیر و هم اکنون در روسیه بازداشت است. وی متهم به دست داشتن در قتل دو خبرنگار در شرق اوکراین در ما ژوئن است.

پس از این تصمیم مجمع پوشکف گفت که روسیه در عوض پیشنهاد خود به مجمع مبنی بر اجازه دیدار با ساوچنکو در زندان را پس می‌گیرد و در عوض هیات نظارت مجمع در روسیه باید کار خود را معلق کنند.

انتهای پیام

کد N699829