طرح هشت بندی روسیه برای حل بحران سوریه/تاکید دولت و مخالفان سوری بر عدم مداخله خارجی

سیاسی

وزارت خارجه روسیه در سومین روز نشست مشورتی مسکو میان هیات سوری وشخصیت‌های معارض طرحی را به گروه‌های سوری ارائه کرد تا براساس آن بحران سوریه را با بکارگیری ابزارهای مسالمت‌آمیز و به صورت توافقی خاتمه دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی روسیه الیوم، وزارت خارجه روسیه طرحی را متشکل از هشت بند مشترک برای دو هیات سوری و شرکت‌کنندگان معارض در نشست مسکو ارائه کرد تا درخصوص آن به توافق برسند و آن را اساس و پایه گفت‌وگوهای سوری-سوری قرار دهند.

در بندهای این طرح آمده است، که اولا حاکمیت سوریه، وحدت، استقلال و امنیت خاک آن حفظ شود. دوما،اصل مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال خود تقویت شود و تلاش‌ها برای مبارزه با تروریست‌ها و افراط گرایان در خاک سوریه گسترش یابد.

مسکو در بند سوم این طرح حل و فصل بحران سوریه را براساس راهکارهای مسالمت‌آمیز،به صورت توافقی و طبق اصول نشست ژنو خواستار شد.

در بند چهارم نیز تاکید کرده که آینده سوریه باید براساس آزادی بیان و دموکراسی باشد. بند پنجم آن نیز هرگونه مداخله خارجی در امور سوریه را رد می‌کند.

روسیه در بند ششم بر حاکمیت قانون و احترام به حق شهروندی و برابری مردم در برابر قانون تاکید کرده و از دو هیات سوری خواست تا در مورد عدم پذیرش حضور هرگونه نیروی مسلح خارجی در خاک سوریه بدون موافقت دولت، به توافق برسند.

براساس این گزارش،هیات سوری در جریان این نشست تاکید کرد: دمشق از هر کس که خواهان مشارکت در گفت‌وگوهای سوری سوری به دور از مداخله‌های خارجی است استقبال می‌کند. این هیات همبستگی خود را با دولت و ملت روسیه در قبال اقدام متجاوزانه به سفارت این کشور در دمشق اعلام کرد.

در همین حال، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در جریان سخنرانی در نشستی که پشت درهای بسته برگزار شد، عنوان داشت: دولت سوریه تمام طرح‌های عربی و بین‌المللی برای حل بحران را پذیرفته و به طور کامل با آن همکاری کرده است.

وی همچنین با بیان اینکه این رایزنی‌ها به منظور تبادل آرا برای ادامه گفت‌وگوهای سوری سوری در دمشق صورت می‌گیرد، بر اهمیت متمرکز شدن این گفت‌وگوها بر اصول ملی که شامل احترام به حاکمیت ملی، وحدت خاک سوریه ،احترام به اراده ملت،حاکمیت قانون و مبارزه با تروریسم می‌شود تاکید کرد.

مخالفان سوری نیز نکاتی را در دستور کار خود قرار دادند تا در جریان نشست درمورد آن با هیات سوری به گفت‌وگو بنشینند. این نکات،وضعیت انسانی، ورود کمک‌های غذایی و پزشکی به مناطق درگیری، پایان درگیری‌ها و آزادسازی بازداشت‌شدگان سیاسی و مقابله با مداخله خارجی و تلاش برای از بین بردن تحریم‌ها را شامل می‌شد.

پیشتر مسکو در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد،هدف از برگزاری این نشست توانمندسازی طرفین برای تلاش به منظور پایان دادن به کشتار، درد و رنج ملت سوریه و یکپارچگی تلاش‌ها برای مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم و حل بحران سوریه با راهکارهای سیاسی است.

نشست مسکو با حضور بیش از 30 تن از مخالفان سوری از روز دوشنبه در پایتخت روسیه برگزار شد و تا امروز(پنجشنبه) ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N699796

خواندنی از سراسر وب