روسیه از طرح‌های مقابله با بحران اقتصادی رونمایی کرد

دولت روسیه جزئیات طرح کاهش هزینه‌ها و بودجه را که در سه سال آینده در همه بخش‌های اقتصاد این کشور به جز در بخش برنامه‌های اجتماعی و نظامی اجرا می‌شود، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، طی ماه‌های اخیر اقتصاد روسیه با کاهش شدید قیمت نفت، سقوط ارزش واحد روبل و تحریم‌های غربی‌ها روبه‌رو شده است و انتظار می‌رود سال جاری میلادی، تولید ناخالص داخلی روسیه بین 4 تا 5 درصد کاهش پیدا کند.

این نخستین کاهش تولید ملی ناخالص روسیه از سال 2009 تاکنون محسوب می‌شود. دولت روسیه اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که قصد دارد دست به کاهش بودجه گسترده برای مقابله با این بحران اقتصادی بزند. وب‌سایت دولت روسیه در گزارشی به منظور بیان جزئیات این طرح، اعلام کرد که پیش بینی می‌کند امسال 10 درصد از هزینه‌های روسیه کاهش پیدا کند و در 2 سال آینده نیز 5 درصد این هزینه ها کاهش یابد.

این طرح شامل تدابیری است که مقامات روسیه به منظور حمایت از اقتصاد این کشور از جمله با حمایت 3.7 میلیارد دلاری از بانک‌ها و همچنین حمایت 700 میلیون دلاری از یارانه کشاورزی درنظر گرفته‌اند.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه در سخنانی خطاب به مجلس علیای پارلمان این کشور گفت: دولت روسیه انتظار ندارد قیمت نفت بار دیگر به بشکه‌ای 100 دلار بازگردد بنابراین ما و اقتصاد کشورمان باید با شرایط جدید انطباق پیدا کنیم.

بودجه پیشنهادی روسیه که هنوز توسط پارلمان این کشور تصویب نشده تاثیری بر هزینه‌های نظامی و اجتماعی نخواهد داشت.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت روسیه اعلام کرده که قصد دارد دست کم 2.34 تریلیون روبل (35 میلیارد دلار) برای کمک به اقتصاد این کشور به منظور مقابله کردن با تحریم‌های غرب و مساله کاهش قیمت نفت هزینه کند. با این حال در این طرح تنها هزینه‌های 22 مورد از مجموع 60 مورد محاسبه شده و این نشان می‌دهد که هزینه نهایی حمایت‌های دولت روسیه بسیار بیشتر از 2.34 تریلیون روبل خواهد بود.

این طرح همچنان در دست بحث و بررسی در دولت روسیه قرار دارد. وزیر دارایی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که این طرح چیزی به مجموع بودجه به دلیل جبران شدن هزینه‌ها از طریق ذخایر بودجه‌ای و کاهش هزینه‌ها در دیگر حوزه‌ها اضافه نخواهد کرد.

براساس این طرح برخی موارد مهم از سوی صندوق ثروت ملی روسیه که یک صندوق حاکمیتی برخوردار از 80 میلیارد دلار ذخیره ارزی است تامین خواهند شد.

این صندوق پیش‌تر برای برخی پروژه‌های زیرساختی نیز مورد استفاده قرار گرفته بود. یکی از مهم‌ترین موارد این طرح هزینه یک تریلیون روبلی برای نجات بانک‌های روسیه از طریق اوراق قرضه دولتی است. بودجه فدرال سال گذشته روسیه اوراق قرضه دولت را تامین مالی کرده است. طرح مذکور همچنین شامل کمک به نجات بانک‌ها از طریق 250 میلیارد روبل برگرفته از صندوق ثروت ملی است.

صندوق ثروت ملی روسیه همچنین قرار است مبلغ 300 میلیارد روبل را به یکی از بانک‌های توسعه دولتی مهم تحت عنوان Vnesheconombank اختصاص دهد.

در یکی دیگر از موارد این طرح 200 میلیارد روبل صرف تضمین دولتی وام‌های اوراق قرضه که برای اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری و دیگر اهداف نظیر سازمان‌دهی بدهی ضروری است خواهد شد.

انتهای پیام

کد N699629