سیپراس به دنبال توافقی عادلانه و سودمند با اتحادیه اروپا

نخست‌وزیر جدید یونان اعلام کرد، آتن به دنبال یک توافق عادلانه و متقابلا سودمند با طلبکاران اروپایی در مذاکرات بر سر بازپرداخت وام چند میلیارد دلاری و بدهی عظیم این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آلکسی سیپراس،‌ نخست‌وزیر جدید یونان در نخستین نشست کابینه دولتش گفت، یکی از اولویت‌های یونان در دوران نخست‌وزیری وی مذاکراتی جدید با کشورهای طلبکار اروپا به منظور دست‌یابی به یک راه حل عادلانه، قابل اجرا و سودمند برای دو طرف خواهد بود.

نخست‌وزیر 40 ساله یونان اضافه کرد، دولت وی دولت نجات ملی است که آماده فداکاری به منظور بازیابی شرافت خدشه‌دار شده یونان است.

دولت چپ‌گرای جدید یونان که در انتخابات سراسری روز یک‌شنبه گذشته به قدرت راه پیدا کرد، اعلام کرده که این کشور بحران زده بدون کاهش سخاوتمندانه بدهی و پایان کاهش بودجه‌های ریاضتی نمی تواند خود را بازیابی کند.

با این حال شرکای اروپایی یونان به مجرد پیروز شدن حزب چپگرای سیریزا در انتخابات سراسری آب پاکی را روی دست مقامات این حزب ریختند.

در این راستا سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه گفت که عضویت یونان در منطقه یورو به معنی این است که این کشور به تعهدات قبلی خود پایبند است.

قرار است روز جمعه رییس هیات وزرای دارایی منطقه یورو به آتن سفر کند تا با مقامات یونان مذاکره کند. همچنین روز پنجشنبه مارتین شولتز،‌ رییس پارلمان اروپا قرار است به یونان سفر کند تا با سیپراس دیدار کند.

انتهای پیام

کد N699627