کارشناس مسائل بین الملل عنوان کرد:

نامه رهبر معظم انقلاب سرآغاز حرکتی جدید از اسلام خردورز

سیاسی

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: نامه ی رهبر معظم انقلاب در این زمان را باید سرآغاز حرکتی جدید از اسلام خردورز بدانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا حجت شمامی در عرصه بین الملل در یادداشتی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و امریکای شمالی نوشت: این نامه آغازی برای حرکتی جدید از اسلام خردورز است.

متن این یادداشت به شرح زیر است.

رویکردهای سیاسی زمانی پویا و تاثیرگذار هستند که از کنش ایجابی برخوردار باشند. این موضوع باعث می شود که سیاست خارجی هر کشوری در میان دیگر ملت ها همواره با پذیرش همراه باشد، بخصوص اگر با فرهنگ آنها همصدا باشد.روش هایی که برای این کار انجام می شود بسیار مهم هستند. در نامه رهبر انقلاب، جوانان مسلمان اروپا و آمریکای شمالی به طور مستقیم و بی واسطه مخاطب قرار گرفتند. مسائل زیادی در این زمینه وجود دارد که قابل پرداختن است که به چند مورد آن اشاره ای کوتاه می شود. موضوع اول در این باره به گسترش حوزه فعالیت سیاست و فرهنگ جمهوری اسلامی ایران بازمی گردد. تاکنون عمده فعالیت ها و سیاست های ایجابی جمهوری اسلامی ایران به بخش خاورمیانه و دیگر حوزه های منطقه ای معطوف بود، اما نامه ای که در آن مسلمانان اروپا و شمال آمریکا مورد خطاب قرار گرفتند، بسط گفتمان انقلاب اسلامی را به همراه داشته و حوزه های فرامنطقه ای و بین المللی را نیز در بر گرفته است.

تا پیش از این، نوع رابطه تهران با غرب بیش از همه با تنش های ساخته شده از سوی دولت های اروپایی و آمریکا همراه بوده اما در این اقدام، بخش مشخصی از ملت ها که جوانان مسلمان حاضر در غرب بودند، مورد اشاره قرار گرفتند. اخبار موجود حاکی از آن است که پس از حمله تروریستی به مجله شارلی ابدو و همچنین نوع واکنشی که نسبت به آن انجام شد، مسلمانان در اروپا کاملا تحت فشار قرار گرفته اند و زندگی اجتماعی آنها با اختلالاتی روبرو شده است که بار روانی سنگینی را به همراه دارد.

البته این موضوع کاملا طبیعی است به این علت که حملات رسانه ای مضاعفی علیه مسلمانان صورت گرفته است در حالی که همه مسلمانان و همچنین عمده دولت های اسلامی اقدام تروریستی در فرانسه را محکوم کرده اند. با این وجود قدرت رسانه ای غرب که سال ها است مقدمه چینی های زیادی را علیه مسلمانان فراهم کرده، فضای زندگی آنها را بخصوص در کشورهای غربی کاملا تحت تاثیر قرار داده است

مسئله بعدی در این باره به زمان ارسال این پیام باز می گردد. طی سال های اخیر هم مسلمانان جهان از سوی اندیشه و عمل غربی مورد فشار قرار گرفته اند و هم پروژه ایران هراسی به شدت دنبال شده است. نامه رهبر انقلاب در این برهه که نزدیک با ایام پیروزی انقلاب اسلامی است، با دعوت جوانان به این مسئله که از دیوارهای تبلیغات اسلام هراسی عبور کنید و مستقیما با این دین و آیین آشنا شوید، به دنبال شکستن فضای موجود در غرب و باز کردن دریچه ای جدید برای اندیشه ورزی در خصوص چگونگی مسلمان زیستن است.

طبیعی است که هیچ اقدام سیاسی و فرهنگی بازخور سریع ندارد اما سنگ بنایی را برای سال ها و دوره های بعدی ایجاد می کند بنابراین نامه رهبر انقلاب در این زمان را باید سرآغاز حرکتی جدید از اسلام خردورز بدانیم که در آینده تداوم پیدا خواهد کرد.

در عصر کنونی، دنیا از واقعیت دوره شده و در فضای وانموده ها و نمایش های مجاز به سر می برد. بنابراین آنچه که امروز مخاطب با آن مواجه است، واقعیت ها موجود نیست بلکه بیش از هر چیز تلقین و تاثیرات عمیق رسانه ای است. از این منظر آنچه که ما از رسانه ها می بینیم و می شنویم برای ما واقعیت پیدا می کند نه آنچه که واقعا وجود دارد. نکته بنیادی در این باره این است که اکثر یا شاید همه رسانه های قدرتمند نیز در اختیار غرب و در خدمت مبانی فکری غربی است. بنابراین طبیعی است که اندیشه های اسلامی در آن همانگونه که آنها درپی آن هستند، نمایش داده می شود. با این تصویر می توان گفت که نامه رهبر انقلاب، مقدمه ای است بر اینکه جوانان مسلمان پوسته ها را بشکافند و از فضای مجاز خارج شده و واقعیت های موجود را به طور «مستقیم» ببیند نه اینکه از دریچه رسانه ها آنها را تماشا کنند که همه جهت دار و هدفمند انتخاب شده اند. 

مسئله دیگر این است که میزان جمعیت مسلمان در غرب در حال افزایش است و این موضوع نیز نگرانی های زیادی را برای آنها ایجاد کرده است در حال حاضر فرانسه در اروپا با بیش از هشت میلیون مسلمان بیشترین جمعیت مسلمان را دارا است. بنابراین بدون آنکه گرفتار توهم توطئه شویم نمی توانیم از این موضوع بگذریم که بسیاری از تحرکات ضد اسلامی کاملا سناریویی از پیش تعیین شده و تصنعی است که مدیریت آن در مراحل بعدی به رسانه ها سپرده می شود. همانگونه که گفته شد رسانه قدرتمند ترین ابزار کنترل افکار عمومی و جهت دهنده آن است که دنیای واقعیت را وارونه نشان می دهد ازاین رو اقدامات را می توان به منزله فراهم کردن فضایی خاص دانست تا در آینده سیاست های لازم علیه افزایش جمیعت مسلمانان در غرب اتخاذ شود.