تقوی:

زکاتِ داشتن مقام و قدرت، خدمت به مردم و داشتن انصاف است

زكات

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: مدیران در گزارشاتشان زیاده گویی نکنند و مسئولان به مدیرانی که گزارشات سوری تهیه می‌کنند، تذکر دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در دومین همایش فریضه عظیم زکات گفت: جلسات باید از حالت تشریفاتی و رسمی خارج شود و جنبه گفت‌وگویی پیدا کند و درباره موضوعات مباحثه شود.

وی افزود: وقتی افکار در هم ضرب شود محصول کامل و جامع خواهد داشت.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: ما می‌خواهیم از هر استانی یک ابتکاری به عنوان یک سوغات به تهران ببریم و تاکنون هنوز راهکارهای ابتکاری برای ترویج فرهنگ زکات نشنیدم.

وی با اشاره به این‌که «ما حق حبس سرمایه در مسائل اقتصادی را نداریم» افزود: همینطور ما حق نداریم در مسائل فکری آن اندیشه‌ایی که می‌تواند رهکاری باشد تا مردم از رنج و گرفتاری نجات پیدا کنند حبس کنیم.

تقوی اظهار کرد: یکی از گناهان بزرگ در عصر جدید نگهداری پول و در جریان نینداختن آن در جامعه است و اگر مردم از این بلوکه کردن در رنج قرار بگیرند همچون احتکار گناه است و انتقال ندادن معلومات به دیگران نیز همین حکم را دارد.

وی با بیان این‌که «همه نعمات الهی زکات دارند» افزود: زکات داشتن مقام، منصب و قدرت، خدمت به مردم و داشتن انصاف است.

رئیس شورای سیاسیت گذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به این‌که «نباید حرمت دادن زکات تحت الشعاع موارد مصرف زکات قرار بگیرد» افزود: کسی که از مردم زکات دریافت می‌کند بعنوان مامور خدا و از سوی حاکم اسلامی و بر اساس تکلیف و شرع الهی باید عمل کند.

وی افزود: طراحی کردن چند پروژه و اخذ زکات برای ساز و ساخت آن یکی از آسیب‌هایی است که متوجه پرداخت زکات شده و اصل زکات را که عمل به یک حکم الهی است کم رنگ کرده است.

تقوی با بیان این‌که «دولت برای روستاهایی که مقادیر زکات جمع آوری کنند به همان مبلغ مشوق پرداخت می‌کند» عنوان کرد: نباید چنین تصوری ایجاد شود که با انقطاع مشوق دولت پرداخت زکات قطع شود.

وی با هشدار به اینکه مدیران از ارایه گزارش و عملکرد سوری بپرهیزند، افزود: مدیران در گزارشاتشان زیاده گویی نکنند و مسئولان به مدیرانی که گزارشات سوری تهیه می‌کنند تذکر دهند.

رئیس شورای سیاسیت گذاری ائمه جمعه کشور افزود: کمیته امداد بازویی برای جمع‌آوری زکات است و اگر زکات در جای خود صرف نشود، دین شرعی بر عهده افراد خواهد بود.

تقوی عنوان کرد: برای دریافت زکات مستحب باید شورای استان، شهرستان و بخش تشکیل شود و در ستاد زکات استان باید دستگاه‌های تبلیغات اسلامی، دفتر نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی، جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، امام جمعه، استاندار، صدا و سیما و اوقاف و امور خیریه و... بعنوان نماینده حکومت الهی حضور داشته باشند.

وی افزود: برخی از خانواده‌ها به نان شب محتاج هستند و اولویت اول برای مصرف زکات فقرا هستند و شما نباید برای زکات بدون دیدن اولویت‌ها پروژه تعریف کنید.

وی افزود: حتما باید مبلًغ زکات یک مبلًغ ویژه باشد و تمام ویژگی‌های مبلغین زکات را علی (ع) در نهج البلاغه بیان کردند و نیاز به آموزش مبلغین زکات داریم.

تقوی با اشاره به باید‌های یک مامور زکات اظهار کرد: مامور زکات باید خود را مامور حاکم اسلامی بداند، تقوای الهی را داشته باشد، وقار و متانت خود را حفظ کند و متین باشد، طبیب الدوار باشد، ادب و اخلاق را در برخوردارها رعایت کند و بر آنها سلام کند، به آنها اعتماد کند و برای اخذ زکات به آنها بگوید آیا در اموال شما حق الله وجود دارد که آن را به ولی خدا برسانم و در پایان از باید از آنها تشکر کند.

وی افزود: در نامه 25 نهج البلاغه به نباید‌های مامور زکات اشاره شده و در آن آمده است: نباید مامور زکات مسلمان را بترساند، نباید بدون اذن صاحب مال و ملک وارد شود، نباید مانند افراد سلطه‌گر برخورد کند و بیش از حق زکات از آنها طلب کند، مامور زکات فقط مامور اخذ زکات است و مسائل خیریه دیگر را مطرح نکند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور گفت: باید رقمی از زکات در اختیار ائمه جمعه باشد و آنان موارد مصرف تعیین کنند و نسبت به آن نیز به مردم گزارش دهد.

تقوی اظهار کرد: مازندرانی‌ها تلاش کنند تا به خواسته رهبری مبنی بر ساخت یک زائر سرا در مشهد که مردم سطح متوسط جامعه بتوانند از آن استفاده کنند تحقق یابد البته زمین این زائرسرا اهدا شده است.

انتهای پیام

کد N698996