طالبان افغانستان سفر هیاتی از این گروه به چین را تایید کرد

طالبان افغانستان تایید کرد که نمایندگانش اخیرا به چین رفته‌اند اما گزارش رسانه‌ها مبنی بر اینکه پکن قرار است در مذاکرات دولت اشرف غنی با این گروه شبه نظامی میانجی‌گری کند، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از اکسپرس تریبیون، پیش از این طالبان افغانستان و مقام‌های چین از اظهارنظر درباره سفر نمایندگان طالبان به پکن خودداری کرده بودند. سفر آنها پیش از سفر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به چین در اکتبر گذشته انجام شده بود.

هیات طالبان به ریاست "قاری دین محمد حنیف" که یکی از مذاکره کنندگان ارشد در دفتر سیاسی طالبان در قطر بود، به چین سفر کرد. سفر غیرعادی اعضای طالبان منجر به گمانه زنی‌هایی شد از جمله اینکه چین قصد دارد در روند صلح افغانستان میانجی‌گری کند.

ذبیح الله مجاهد سخگوی طالبان در این باره توضیحاتی ارائه کرد و گفت که چین هیچ نقشی در مذاکرات با دولت اشرف غنی ندارد. وی گفت: ما به دنبال میانجی‌گری چین در مذاکرات با دولت نیستیم اما به دنبال رابطه خوب با جهان هستیم خصوصا کشورهای همسایه.

در ادامه بیانیه مجاهد آمده است: ما به سفرهای خود ادامه می‌دهیم و به دنبال حفظ و توسعه روابط با چین و سایر کشورهای همسایه هستیم. ما برای کمک گرفتن و میانجی‌ کردن هیچ کشوری سفر نکرده‌ایم. ما تمایلی به میانجی‌گری نیز نداریم و گزارش رسانه‌ها در این باره صحت ندارد. اما لازم است بگویم که بسیاری از کشورهایی که رابطه نزدیکی با کشور افغانستان و ما دارند، پیشنهاد میانجی‌گری داده‌اند. ما به تمامی این تلاش‌ها احترام می‌گذاریم اما هیچ تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است.

انتهای پیام

کد N698661