فرمانده آمریکایی: به تلاش بین‌المللی جدی برای مقابله با بوکوحرام نیاز داریم

یکی از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا با انتقاد شدید از واکنش دولت نیجریه به اقدامات شبه‌نظامیان بوکوحرام گفت: مقابله با بوکوحرام نیازمند تلاش بین‌المللی مضاعف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال "دیوید رودریگز"، فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا گفت: بوکوحرام به دستاوردهایی در صحنه نبرد در نیجریه دست یافته که باعث نگرانی است و تعداد افرادی که در نتیجه این درگیری‌ها اواره شدند، در حال افزایش است.

روابط میان آمریکا و نیجریه در پی لغو آموزش نیروهای نیجریه توسط ارتش آمریکا رو به سردی بوده است. قرار بود این نیروها برای مقابله با نیروهای داعش آموزش ببینند. در جریان درگیری‌های نیجریه بیش از 13 هزار تن کشته و یک میلیون تن هم بی‌خانمان شده‌اند.

این ژنرال افزود: به عقیده من برای مقابله با بوکوحرام به یک تلاش بین‌المللی و چندملیتی نیاز است تا این تراژدی که هر لحظه بدتر و گسترده‌تر می‌شود، پایان یابد. رهبری نیجریه و ارتش این کشور به صورت کارآمد برای مقابله با این گروه شبه‌نظامی فعالیت نمی‌کنند.

وی افزود: امیدوارم که آنها به ما اجازه دهند بیش از اینها کمک کنیم. تقویت جمع‌آوری اطلاعاتی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفیر نیجریه در آمریکا در نوامبر 2014 از این مساله شکایت کرده بود که کشورش بابت حمایت آمریکا به منظور مقابله با بوکوحرام رضایتمندی ندارد و واشنگتن فروش جنگ‌افزار نظامی را به این کشور به خاطر نگرانی حقوق بشری ممنوع کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر خود به نیجریه گفت که واشنگتن به دنبال ارائه کمک بیشتر به این کشور آفریقایی برای مقابله با بوکوحرام است.

انتهای پیام

کد N698421