مقام آمریکایی: متحدان ناتو باید قاطعانه در کنار اوکراین بایستند

دستیار وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه متحدان ناتو باید در این برهه حساس در کنار اوکراین بمانند،‌ خواستار تشکیل فرماندهی ائتلاف مراکز کنترل در همسایگی اوکراین شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویکتوریا نولاند"، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپا گفت: ما باید به تعهدات امنیتی مان در قبال یکدیگر پایبند باشیم. تمامی متحدان ناتو باید در تشکیل و گسترش یک نیروی پیشرو شرکت کنند که به ما اجازه دهد نیروها را در مناطق حساس و درگیر ناآرامی مستقر کنیم. ما باید مراکز فرماندهی و کنترل را در تمام شش کشور همسایه اوکراین هر چه سریعتر ایجاد کنیم. ناتو یک ائتلاف دفاعی است. هدف ما بازگرداندگی تهاجم است. ما باید برای این مساله که احتمالا با شکست مواجه شویم آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی بدون اشاره به کشوری خاص هشدار داد: برخی دولت‌ها از قبل تلاش کرده‌اند تا از زیر مسئولیت پایبندی و اجرای تعهدات شانه خالی کنند.

نولاند درباره اعمال تحریم‌های سخت‌تر علیه مسکو توسط آمریکا و اتحادیه اروپا تاکید کرد که این تحریم‌ها با هدف مجازات مردم روسیه نیست بلکه تلاش برای تغییر و سیاست‌های مسکو و رئیس جمهوری روسیه صورت گرفته است.

وی با اشاره به توافق آتش بس سپتامبر 2014 در مینسک میان طرف‌های درگیر اوکراین که هرگز به بار نشست، ادامه داد: چند روز قبل واشنگتن و اروپا دور یک میز درباره لغو اعمال تحریم‌ها علیه مسکو در صورت تحقق کامل توافق مینسک به گفت‌وگو پرداختند اما حالا به خاطر افزایش درگیری‌ها در اوکراین و نقض توافق مینسک، دو طرف اتحادیه اروپا و آمریکا مجبور شدند تا درباره اعمال تحریم‌های جدید و سخت‌تر علیه مسکو سخن بگویند. ما به دنبال تضعیف روسیه نیستیم و این حرف اصلا صحت ندارد. آنچه که ما می‌خواهیم یک رویه دموکراتیک است که به قوانین در داخل و خارج احترام بگذارد. واشنگتن همچنین در حال بررسی یک وام یک میلیارد دلاری دیگر در سال 2015 و برای اختصاص به اوکراین است اگر کی‌یف به اصلاحات بپردازد.

انتهای پیام

کد N698025