پیونگ‌یانگ از احتمال بازداشت کارمندان کره جنوبی در مجتمع کائوسونگ خبر داد

کره شمالی اعلام کرده که می‌تواند کارکنان شرکت‌های متعلق به کره جنوبی را که در یک مجتمع صنعتی مشترک میان دو کشور در منطقه مرزی فعالیت دارند در صورت اختلاف با شرکت‌های آنها بازداشت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کره جنوبی امروز (سه شنبه) در واکنش به این حکم مقامات کره شمالی اعلام کرده که این حکم به اعتماد ایجاد شده در این مجتمع صنعتی آسیب می‌زند.

مجتمع صنعتی کائسونگ در منطقه مرزی دو کره و در خاک کره شمالی قرار دارد. این مجتمع یکی از معدود پروژه‌هایی است که دو کشور با یکدیگر در آن همکاری دارند و یکی از منابع مهم درآمد برای کره شمالی محسوب می‌شود.

کره شمالی در سال 2013 این مجتمع را در پی اختلاف دیپلماتیک به مدت پنج ماه تعطیل کرد.

کره شمالی مجموعا 125 شرکت در این مجتمع دارد که اکثر آنها شرکت‌های کوچک و متوسط هستند و 53 هزار کارمند کره شمالی را به خدمت گرفته‌اند.

منابع خبری در کره جنوبی فاش ساختند: ماه سپتامبر کره شمالی در قانونی اجازه داده در صورتی که شرکت‌های کره جنوبی به قراردادهایشان پایبند نباشند و اگر توقیف اموال آنها خسارت‌های بالقوه را پوشش ندهد مقامات پیونگ یانگ کارمندان کره جنوبی را دستگیر کنند.

یک نماینده تجاری کره جنوبی اظهار داشت: این حکم که توسط کره جنوبی افشا شد به سرمایه‌گذاری در این مجتمع آسیب می‌زند.

یوچانگ گئون، معاون رئیس انجمن شرکت‌های مجتمع صنعتی کائه سونگ در مصاحبه‌ای اعلام کرد: هنگامی که شما یک شرکت تجاری را اداره می‌کنید می‌توانید با وخامت شرایط مدیریتی شرکت خود را منحل کرده و یا براساس دلایل دیگر اعلام ورشکستگی کنید اما مساله بازداشت فیزیکی باعث نارضایتی و کاهش سرمایه‌گذاری خواهد شد.

همچنین وزارت اتحاد کره جنوبی اعلام کرد که علیه این حکم اعتراض کرده و خواهان لغو آن شده است.

یک مقام این وزارتخانه اظهار داشت: چنین حکمی از سوی کره شمالی ناقض توافقنامه‌های دو طرف بر سر این مجتمع صنعتی است و هیچ دلیلی برای بازداشت کارمندان کره جنوبی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N697506