لس‌آنجلس تایمز: کنگره از نقش پلیس بد بودن دست بردارد

سیاسی

روزنامه‌ی لس‌آنجلس تایمز با اشاره به تلاش‌های کنگره آمریکا برای تصویب قانون تحریم‌های جدید علیه ایران نوشت: کنگره در حال بازی کردن نقش پلیس بد است که در این مرحله از مذاکرات زیان‌آور خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه‌ی لس‌آنجلس‌ تایمز در مقاله خود نوشت: واشنگتن طی روزهای اخیر پس از آن که جمهوری‌خواهان کنگره بدون رایزنی با باراک‌ اوباما، رییس‌جمهور آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل دعوت کردند تا ماه آینده درباره‌ی برنامه هسته‌ای ایران سخنرانی کند، به شدت مشغول بوده است. به احتمال زیادی نتانیاهو باز هم نگرانی‌های خود نسبت به برنامه‌ی هسته‌ای ایران را تکرار خواهد کرد.

مساله دعوت از نتانیاهو خود به تنهایی اهمیت چندانی ندارد اما این اقدام بخشی از تلاش‌های زیاد کنگره برای دخالت در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به 1+5 است که به جمهوری خواهان هم محدود نمی‌شود.

اصلی‌ترین بخش این تلاش‌ها طرح ارائه شده برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در بخش نفت و سیستم بانکداری است، اگرچه این تحریم‌ها در صورت تصویب تا پیش از 30 ژوئن 2015 اجرایی نخواهند شد. باراک اوباما هشدار داده است که این اقدام چیزی نیست جز این که شکست دیپلماسی را تضمین می‌کند. موجب منزوی شدن آمریکا در میان هم‌پیمانانش می‌شود و به ایران دلیل کافی برای کناره‌گیری از مذاکرات را می‌دهد. هم‌چنین وزیران امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نگرانی‌های مشابهی را ابراز کرده‌اند.

گاهی اوقات حامیان تحریم‌های جدید تاکید می‌کنند که خواهان تقویت چشم‌انداز توافق با ایران هستند که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود. تصور آن‌ها این است که کنگره در این‌جا نقش پلیس بد را بازی کند و در برابر اوباما پلیس خوب است. اما دیگر اظهارنظرها نشان می‌دهد که حامیان تحریم‌های جدید از شکست مذاکرات نمی‌ترسند بلکه می‌دانند که موفق خواهند شد. جان بونر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که اگر اوباما از ما انتظار دارد کنار بنشینیم و در صورت امضا کردن یک توافق با ایران کاری انجام ندهیم، ناامید خواهد شد.

این در حالی است که مذاکره کنندگان تاکید می‌کنند پیشرفت‌های محسوسی در مذاکرات حاصل شده و ایران به تعهداتش طبق توافق اولیه ژنو برای گسترش ندادن برنامه هسته‌ای‌اش در ازای کاهش تحریم‌های بین‌المللی پایبند بوده است. پس اگر این نکته مهم را در نظر داشته باشیم، اعمال تحریم‌های جدید از سوی کنگره میسر دیپلماتیک را به نابودی خواهد کشاند. چرا باید چنین ریسکی پذیرفته شود.

به نوشته لس‌آنجلس تایمز، اگر این مذاکرات به یک توافق منجر نشود کنگره به اندازه کافی زمان خواهد داشت تا تحریم‌ها را افزایش دهد. بنابراین بازی کردن در نقش پلیس بد در این مرحله از مذاکرات بد خواهد بود.

انتهای پیام

کد N697323