اردوغان: سیستم ریاست جمهوری به توسعه بیشتر ترکیه کمک می‌کند

اردوغان

رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر اعلام کرد، تغییر سیستم اجرایی ترکیه به سیستم ریاست جمهوری، به توسعه و رشد بیشتر این کشور درست همانند کشورهایی که سیستم‌شان بر مبنای یک رئیس جمهور قدرتمند استوار است، کمک خواهد کرد و چنین تغییری "ناهماهنگی‌ها" را از میان خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به خبرنگاران گفت: اول آنکه باور دارم این سیستم ریاست جمهوری روند تغییر ترکیه از کشوری که برنامه‌اش توسط دیگر کشورها تنظیم می‌شود به کشوری که این برنامه را تنظیم می‌کند، تقویت خواهد کرد. این مساله همانند اینکه دو به اضافه دو می‌شود چهار، قطعی و مشخص است. بزرگترین سودی که سیستم ریاست جمهوری برای ما دارد این است که ناهماهنگی‌ها را از میان خواهد برد. این سیستم تاثیر مهمی بر روند تصمیم‌گیری‌ها دارد. فکر می‌کنم تسریع بخشیدن به این روند، نتیجه بخش خواهد بود. اگر فکر کنیم که در حال حاضر روند تصمیم گیری سریعی داریم خودمان را گول زده‌ایم. دوم ما می‌توانیم همیشه خلاق‌تر و فعال‌تر باشیم. مشخصا در حال حاضر به آن اندازه خلاق و فعال نیستیم. ما باید اجازه دهیم که اقتصاد عملکردی مثمر ثمر داشته باشد تا بتوانیم به نتیجه برسیم. در حال حاضر ترکیه در بخش سرمایه گذاری نقطه ضعف‌های بسیاری دارد. باور دارم که با سیستم ریاست جمهوری می‌توانیم نتایج موفق‌تری در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، زیربنایی یا روبنایی داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر نوع سیستم ریاست جمهوری مورد بحث است: نوع سیستم آمریکا یک سیستم نیمه ریاست جمهوری همانند فرانسه یا نوعی دیگر است؟ ما باید به کشورهای توسعه یافته نگاهی بیندازیم. تقریبا همه آن‌ها از سیستم‌ ریاست جمهوری برخوردارند. این ثابت می‌کند که سیستم ریاست جمهوری نتیجه بخش است. پس اگر این مساله نتیجه بخش است چرا باید این غل و زنجیر را به پای خودمان نگه داریم؟

اردوغان ادامه داد: من با دو رئیس جمهور کار کرده‌ام که سبک هر یک متفاوت بوده است. در حال حاضر که شخصا رئیس جمهور هستم می‌توانم بگویم که خوشبختانه اختلافی در دولت وجود ندارد. من تسهیل کننده هستم و دولت به راحتی به کار خود ادامه می‌دهد. البته همیشه شایعات و افرادی وجود دارند که می‌خواهند شاهد ناکامی دولت کنونی باشند.

وی گفت: ما مذاکره درباره این مساله را به تازگی شروع کرده‌ایم ما همیشه این مساله را با احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه و مشاور ارشد مطرح کرده‌ایم. این یکی از مهمترین مسائلی است که ما درباره آن مذاکره می‌کنیم.

داوود اوغلو در پاسخ به این سوال که سیستم ریاست جمهوری کنترل و تعادل را از بین برده و کشور را به سوی روندی ضد دموکراسی کردن کشور پیش می‌برد، گفت: بالعکس، کنترل‌ها و تعادل‌هایی که در سیستم ریاست جمهوری وجود دارد، در سیستم کنونی ما وجود ندارد. به طور مثال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اگر مجلس نمایندگان یا سنا در تصمیمات مالی یا دیگر مسائل اجازه ندهد، نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.

انتهای پیام

کد N697315