در نشست خبری فعالان مبارزه با فساد اقتصادی مطرح شد:

اهدای رانت وارداتی جدیدبه یک شرکت دولتی/اعتراض مجلس هفتم به مدرک رحیمی

سیاسی

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس از اهدای یک رانت وارداتی دیگر از سوی دولت به یک شرکت دولتی خبر داد.

اهدای رانت وارداتی دیگر به یک شرکت دولتی/ مجلس هفتم به مدرک تحصیلی رحیمی اعتراض داشت

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری فعالان سیاسی و رسانه ای پیشتاز در مبارزه با فساد اقتصادی صبح امروز با حضور احمد توکلی، الیاس نادران و علیرضا زاکانی نمایندگان مردم تهران در مجلس در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در این نشست، ۳ نفر از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پس از ایراد سخنرانی کوتاهی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

احمد توکلی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس نقش نظارتی خود را به درستی انجام داده است، یا خیر؟ و همچنین مجلس در مقابله با فروش باغات تهران اقدام عملی انجام داده است یا خیر؟، گفت: باید قبول کنیم که مجلس وظیفه نظارتی خود را به خوبی انجام نداده است تا از وقوع جرم پیشگیری کنند.

وی در ادامه افزود: در خصوص مقابله با فروش باغات تهران با همکاری آقای نادران اقدامات مختصری انجام داده ایم، اما مجلس به طور کلی موضوع تبدیل زمین ها و تخریب محیط زیست را پیگیری می‌کند.

نماینده مردم تهران همچنین ادامه داد: ما در مورد این مساله جلسه ای هم با مسئولان اجرایی ستاد فرمان امام(ره) داشتیم و سوالاتی از آنان پرسیدیم تا برخی از پرونده ها در خصوص این موضوع روشن شود.

در ادامه این نشست نیز، الیاس نادران در پاسخ به این سوال که کدام بخش از پرونده رحیمی مفتوح است، اظهار داشت: قوه قضائیه باید نسبت به این موضوع اطلاع رسانی کند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص بیانیه احمدی‌نژاد که گفته است تخلفات رحیمی به ریاستش در دیوان محاسبات بر می‌گردد، توضیح داد: ما در مجلس هفتم و در دوران ریاست رحیمی در دیوان محاسبات حدود ۱۳ جلسه نسبت به تخلفات وی در کمیسیون برنامه و بودجه برگزار کردیم که یکی از آن تخلفات مربوط به گزارش نادرستی بود که دیوان محاسبات درباره بیمه ایران به رئیس جمهور داده بود که بر این اساس و بابت آن گزارش نادرست، رئیس و هیات مدیره بیمه ایران از سوی رئیس جمهور برکنار شدند.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: احمدی‌نژاد از تخلفات رحیمی آگاه بود و با علم به متخلف بودن او به وی سمت دولتی داد.

همچنین در ادامه این نشست، احمد توکلی درباره جزئیات رانت ۶۵۰ میلیون یورویی اظهار داشت: قصه تخصیص امتیازات واردات به یک تاجر خاص هم از سوی کمیسیون اصل ۹۰ و هم از سوی دیوان محاسبات محرز شده و هم اکنون این پرونده به شورای رقابت رفته است.

توکلی در ادامه افزود: در شرایط فعلی شورای رقابت با دعوت از بنده و یکی از مسئولان دولتی نسبت به بررسی این موضوع باید اقدام کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین تاکید کرد: علی‌رغم اینکه ما این مساله را افشا کرده ایم، اما برای مسئولان درس عبرت نشده است، به گونه ای که هم اکنون یک رانت وارداتی دیگری این‌بار به یک شرکت دولتی اهدا شده است.

وی بیان کرد: ما با رانت و تبعیض چه به شرکت های خصوصی و چه به شرکت های دولتی، مخالفیم.

احمد توکلی همچنین درباره روند برگزاری دادگاه های مهدی هاشمی گفت: پرونده مهدی هاشمی را به طور دقیق رصد می کنیم و از زحمات قوه قضائیه درباره بررسی و پیگیری این پرونده مطلع هستیم و اقداماتی را در آینده بابت این پرونده انجام خواهیم داد.

زاکانی: برادر زن جاسبی مانع درز کردن نتایج تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد شد

در ادامه این نشست خبری، علیرضا زاکانی درباره نتایج تحقیق و تفحص از دانشگاه گفت: نخستین تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد به سال ۸۴ مربوط می شود که در جریان تحقیق و تفحص از کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، دانشگاه آزاد مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت، اما ریاست وقت کمیسیون آموزش مجلس که برادر خانم آقای جاسبی بود، از درز کردن نتایج این تحقیق و تفحص خودداری کرد.

زاکانی اضافه کرد: تحقیق و تفحص دوم از دانشگاه آزاد، در مجلس نهم کلید خورد که نتیجه این تحقیق و تفحص در کمیسیون آموزش اعلام شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما از شک و شبهه‌‌هایی که به مدرک تحصیلی رحیمی نسبت داده شده بود، مطلع بودید یا خیر؟، تصریح کرد: مدرک تحصیلی رحیمی از همان ابتدا مورد اعتراض نمایندگان مجلس هفتم بود.

نماینده مردم تهران ادامه داد: در همین رابطه، جلسه ای در مرکز پژوهش ها تشکیل شد که در آن جلسه مرحوم کردان حضور داشت و هنگامی که از وی درباره مدرک تحصیلی جعلی‌اش سوال شد، کردان گفت که این مدرک متعلق به دانشگاه آکسفورد است که یکی از آنها در دست من و دیگری در دست آقای رحیمی است.