مخالفت سناتورهای دموکرات با تحریم‌های جدید علیه ایران

ايران,آمريكا,تحريم

جمعی از سناتورهای دموکرات آمریکا قطعنامه‌ای را برای مخالفت با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و حمایت از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ارائه دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این قطعنامه که توسط سناتور دایان فین اشتاین و کریس مورفی ارائه شده است تاکید می‌کند که اعمال هرگونه تحریم جدید علیه ایران باید تا زمانی که مذاکرات پایان نیافته متوقف شود و سنا آماده است تا در صورت شکست این مذاکرات تحریم‌های بیشتر علیه تهران را مورد بررسی قرار دهد.

این سناتورها در قطعنامه خود آورده‌اند این قطعنامه برای آنهایی که موافق هستند طرح تحریم‌های جدید ایران در کمیته بانکداری سنا زیان‌آور و مخرب است این امکان را فراهم کرده است که با آن مخالفت کنند.

سناتور فین اشتاین با حمایت از دولت باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا گفت که اعمال تحریم‌های جدید در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای در جریان است به شدت تلاش‌های دیپلماتیک برای رسیدن به توافق با تهران را تضعیف می‌کند.

به گزارش رویترز، کمیته بانکداری مجلس سنا قرار است اواخر هفته جاری طرح باب منندز سناتور دموکرات و مارک کرک سناتور جمهوریخواه را به رای‌گیری بگذارد. این طرح در صورت تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات تا پایان ژوئن 2015 را در پی خواهد داشت.

خانم فین اشتاین گفت: این قطعنامه تاکید می‌کند که اگر مذاکرات شکست بخورد یا تهران توافق را نقض کند کنگره می‌تواند به سرعت تحریم‌های جدیدی وضع کند.

علاوه بر این سناتور مورفی ضمن ارائه این قطعنامه گفت که طرح تحریم‌های جدید پیش از پایان ضرب‌الاجل 30 ژوئن غیرسازنده خواهد بود.

وی ادامه داد: من و سناتور فین اشتاین این قطعنامه را ارائه دادیم چون قویا معتقدیم که یک توافق دیپلماتیک جامع بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است.

این سناتور دموکرات تاکید کرد: در این قطعنامه مشخص شده است که اگر ایران از میز مذاکره کناره‌گیری کند مذاکرات به دلیل حسن نیت نداشتن آنها به نتیجه نرسد آمریکا هیچ تردیدی برای پاسخگویی به این مساله از طریق اعمال تحریم‌های جدید نخواهد داشت.

تام کارپر، مارتین هاینریش، جف مرکلی و ... از دیگر دموکرات‌های حامی این قطعنامه هستند.

انتهای پیام

کد N696619