گزارش خبرنگار اعزامی مهر از ارمنستان/۶

نعلبندیان: قدردان موضع ایران در قبال مسئله قره باغ هستیم

سیاسی

وزیر امور خارجه ارمنستان در نشست خبری مشترک با ظریف از تاکید بر سه محور حل مناقشات در قره باغ، مسئله هسته ای ایران و افزایش مناسبات اقتصادی سخن گفت.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به ارمنستان، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای ارمنی خود شرکت کرد.

در ابتدای این نشست خبری نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان دوازدهمین اجلاس اقتصادی ایران و ارمنستان که در تهران برگزار شد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم پروژه هایی که دو طرف طراحی کردند، اجرا شود.

وی با تاکید بر لزوم همکاری های ایران و ارمنستان، گفت: همکاری بین استان های ایران و ارمنستان و همکاری ها و سفرهای پارلمانی و همچنین همکاری های فرهنگی بسیار مهم است که انجام خواهد شد.

نعلبندیان با تاکید بر لزوم اهمیت مساله قره باغ، گفت: موضع ایران در این خصوص را قدر دانسته و مهم می دانیم. تلاش های ارمنستان برای حل این مشکل را برای وزیر امور خارجه ایران تشریح کردم، همکار من نیز آخرین تحولات روند مذاکرات هسته ای را تشریح کرد.

وی ادامه داد: ارمنستان از دستیابی دو طرف به نتیجه در موضوع پرونده هسته ای استقبال می کند و امیدوار است در آینده نزدیک مذاکرات ایران و غرب به نتیجه برسد. این توافق به نفع ایران، منطقه و جامعه بین الملل است.

وزیر امور خارجه ارمنستان در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، در پاسخ به سئوال خبرنگاری، گفت: امیدواریم مناقشه قره باغ بر اساس اصول بین الملل حل شود. عدم توسل به زور، توجه به تمامیت ارضی و پاسخ به فراخوان گروه مینسک باید در دستیابی به راه حل مناقشه قره باغ مورد توجه قرار گیرد.

وی با انتقاد از عملکرد جمهوری آذربایجان برای حل مناقشه قره باغ، گفت: جمهوری آذربایجان موضع خود را در اجرای اصول بین الملل اعلام نکرده است.

نعلبندیان وزیر امور خارجه ارمنستان در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در خصوص همکاری های فنی دو کشور ایران و ارمنستان گفت: از توافقی که بین گروه های اقتصادی دو کشور شده است، استقبال می کنیم و امیدواریم به زودی پروژه های مورد توافق اجرا شود.

وی ادامه داد: مشکلات فنی همیشه وجود دارد اما امیدواریم این مشکلات هر چه زودتر برطرف شود.