نقوی حسینی در نطق میان دستور:

معلمان زیاد هستند، اما زیادی نیستند

مجلس

نگاه مادی و اقتصادی، سیاست بازی و سیاست گرایی دست از سر آموزش و پرورش بر نمی‌دارد و چرا جایگاه و منزلت مهم‌ترین و بنیادی‌ترین بخش جامعه یعنی معلمان کشور نادیده گرفته می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه معلمان زیاد هستند، اما زیادی نیستند، گفت: کارمند ساده بسیاری از ادارات چندین برابر معلمان حقوق دریافت می‌کنند و در این بین وضعیت بازنشستگان فرهنگی بسیار سخت‌تر و نگران کننده‌تر است.

به گزارش ایلنا٬ سیدحسین نقوی حسینی در نشست علنی امروز (۶ بهمن‌ماه) مجلس، در نطق می‌ان‌دستور گفت: آموزش و پرورش قلب جامعه و معلمان قلب آموزش و پرورش هستند، معلمان دلسوزانه، صادقانه و عاشقانه، بی‌نام و گمنام به تعلیم و تربیت نسل آینده می‌پردازند که همه آن‌ها را فراموش کرده‌اند اغلب معلمان کشور در اداره اولین ضروریات زندگی خود مانده‌اند و با حقوقی که دریافت می‌کنند توان پرداخت اجاره خانه خود را حتی ندارند

وی تصریح کرد: تامین هزینه‌هایی مانند درمان بیماری، ازدواج و تحصیل فرزندان برای آن‌ها دشوار بوده، مسکن و رفاه فرهنگیان فراموش شده، سفر از سبد آن‌ها حذف شده و اگر هم اندک امکانی برای آن‌ها باشد کلاس‌های مدرسه در شهرستان‌ها هتل آن‌ها است.

نقوی حسینی با بیان اینکه بیمه فرهنگیان و بیمه تکمیلی آن‌ها کارآمدی خود را از دست داده است، گفت: نه تنها از طریق این بیمه‌ها هیچگونه خدماتی به آن‌ها داده نمی‌شود بلکه ظاهرا شمشیری برداشته شده تا اندک مزایای فرهنگیان نیز حذف شود.

وی گفت: ۴ ساعت اضافه کار معلمان زحمتکش و کم درآمد مقطع ابتدایی که مقطع پایه نیز محسوب می‌شود حذف شده، اضافه کار مدیران و معاونین و عوامل اجرایی هنرستان‌ها، دبیرستان‌ها و مدارس پرداخت نمی‌شود و مشوق مربی بهداشت از مدارس حذف شده است. همچنین حق التدریس معلمان که قبل از خشک شدن عرقشان باید پرداخت می‌شد، شش ماهه هم پرداخت نمی‌شود و مربیان پیش دبستانی برخلاف قانون بلاتکلیف مانده‌اند.

وی ادامه داد: سرانه مدارس کم پرداخت می‌شود، سقف تعداد دانش آموز کلاس‌ها به حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر افزایش یافته و معلم را ناتوان کرده است.

وی در خصوص دیگر مشکلات نظام آموزش و پرورش، گفت: حجم محتوای کتاب‌ها افزایش یافته، ساعات تدریس کاهش یافته، نظام ارزشیابی دانش آموزان توصیفی شده و این موضوع فقط بی‌سوادی را توزیع کرده و منزلت معلم را کاهش می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: ماموریت تحصیلی معلمان و سرویس رفت و آمد فرهنگیان حذف شده و صندوق ذخیره فرهنگیان با میلیارد‌ها تومان سرمایه هیچ سودی را به فرهنگیان نمی‌رسد، حتی هزینه چای زنگ تفریح معلمان از جیب شخصی آنان پرداخت می‌شود که در هیچ سازمان و نهادی چنین موضوعی مرسوم نیست.

وی با تاکید بر اینکه تبعیض بین فرهنگیان و سایر کارکنان دولت به شدت افزایش یافته، گفت: کارمند ساده بسیاری از ادارات چندین برابر معلمان حقوق دریافت می‌کنند و در این بین وضعیت بازنشستگان فرهنگی بسیار سخت‌تر و نگران کننده‌تر است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه فرهنگیان زیاد هستند اما زیادی نیستند، تصریح کرد: چرا نگاه مادی و اقتصادی، سیاست بازی و سیاست گرایی دست از سر آموزش و پرورش بر نمی‌دارد و چرا جایگاه و منزلت مهم‌ترین و بنیادی‌ترین بخش جامعه یعنی معلمان کشور نادیده گرفته می‌شود و در ‌‌نهایت چرا جلوی جسارت‌ها و تهدیدات علیه فرهنگیان گرفته نمی‌شود.

وی با طرح این سوال که برنامه دولت برای ارتقای سطح رفاه و منزلت فرهنگیان چیست، گفت: چرا دولت در بودجه سال ۹۴ هیچ پیشنهادی برای ارتقای سطح حقوق و مزازای فرهنگیان ارایه نکرده است؟

کد N696505