براساس نتایج یک نظرسنجی؛

آلمان‌ها تمایل چندانی به "اسرائیل" و اسرائیلی‌ها ندارند

70 سال پس از آزادسازی آشوویتس، حدود 58 درصد آلمانی‌ها می‌گویند دیگر گذشته باید به عنوان بخشی از تاریخ فراموش شود در حالی که سه چهارم اسرائیلی‌ها مخالفند تا این بخش از تاریخ را پشت‌سر بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از آسوشیتدپرس، براساس نتایج نظرسنجی مرکز برتلسمان، حدود 48 درصد آلمان‌ها همچنین نسبت به اسرائیل کنونی نظری منفی دارند، در حالی که نظر آنها نسبت به دولت اسرائیل به مراتب بدتر است. از این افراد نیز 62 درصد نظر منفی خود نسبت به اسرائیل را ابراز می‌کنند.

در مقابل اسرائیلی‌ها دیدگاه بسیار بهتری نسبت به آلمان کنونی دارند. براساس نتایج این نظرسنجی 68 درصد اسرائیلی‌های شرکت‌کننده تصویر مثبتی از این کشور در ذهن داشته و تنها 24 درصد دیدگاه خوبی نسبت به آلمان ندارند.

این آمارها توسط مرکز برتسلمان روز گذشته منتشر شد. این مرکز حدود 1000 آلمانی و 1001 اسرائیلی را برای این نظرسنجی مورد سوال قرار داده و درصد خطای آن سه درصد بوده است.

براساس این مطالعه، جنگ و درگیری اسرائیل و فلسطین تاثیر بسیار شدیدی بر رویکرد آلمان‌ها نسبت به اسرائیل داشته است.

حدود 35 درصد آلمان‌ها، سیاست‌های اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را با سیاست‌های نازی‌ها در مقابل یهودی‌ها برابر می‌دانند. این در حالی است که در مطالعات پیشین و مشابه این مرکز در سال 2007 این رقم 30 درصد بود.

با این حال، اکثر اسرائیلی و آلمان‌ها معتقدند، آلمان به دلیل تاریخش همچنان در قبال اسرائیل مسئول است.

گفته می‌شود در دوران رایش سوم، هزاران یهودی اروپایی در هولوکاست و در کمپ مرگبار آشوویتس به قتل رسیدند.

برگزارکننده این نظرسنجی در تحلیل خود از نتایج این مطالعه نوشته است: در آلمان قتل عام یهودی‌ها به عنوان برگه‌ای سیاه در تاریخ این کشور محسوب می‌شود اما نه بخش ضروری و واجبی از هویت این کشور بلکه آلمان‌ها در نقطه مقابل ترجیح می‌دهند که آن وقایع تاریخی را یک نابهنجاری و انحراف توصیف کنند.

انتهای پیام

کد N696480