افزایش فقر در ونزوئلا و ادامه بحران‌ها با کاهش بهای نفت

طبق گزارش جدید سازمان ملل، فقر در ونزوئلا در حال افزایش است و تلاش‌ها در این کشور آمریکای لاتین برای ارتقای وضعیت درآمدها به بن بست رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، براساس گزارش دفتر اقتصاد منطقه‌ای سازمان ملل در شیلی، فقر در ونزوئلا از 25 درصد در 2012 به 32 درصد در سال 2013 افزایش یافت.

پاراگوئه، السالوادور و کلمبیا نیز شاهد کاهش شدید فقر بوده‌اند اما وضعیت کلی این منطقه نشان می‌دهد که در بحبوحه بحران مالی جهان پیشرفت چندانی به لحاظ اقتصادی صورت نگرفته است.

طبق برآورد سازمان ملل، 28‌ درصد آمریکای لاتین یا 167 میلیون تن در فقر زندگی می‌کنند. وضعیت در ونزوئلا اندکی با سایر کشورهای آمریکای لاتین تفاوت دارد. معترضان ضد دولتی ونزوئلا با پوشیدن ماسک‌هایی به رنگ کشورشان، اعتراضات گسترده‌ای را در سال 2014 برگزار کردند. حدود 9 ماه مردم ونزوئلا با تورم بالا، کمبود کالاهای اساسی و فروشگاه‌های خالی از مواد غذایی و اعتراضات مواجه بودند. پس از آن نیکولاس مادورو،‌ رئیس جمهوری ونزوئلا دست به اقدامی زد که موجب شد تا اعتراضات صدها هزار نفری در خیابان‌های سراسر ونزوئلا انجام شود.

ونزوئلای غنی از نفت که با کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کند و در دورانی با کمبود فروش سوخت داخلی مواجه شد. در همین حال قیمت نفت که 95 درصد صادرات ونزوئلا و بیش از 60 درصد درآمد این کشور را تشکیل می‌دهد،‌ به پایین‌ترین حد خود طی سال‌های گذشته رسیده است و احتمالا مادورو افزایش قیمت سوخت را تنها راه خود می‌دانسته است.

آخرین باری که ونزوئلا قیمت سوخت را افزایش داد، به دوران قبل کاهش شدید قیمت جهانی نفت در سال 1989 بازمی‌گردد.

انتهای پیام

کد N696426