در نشست رابطه دولت و مجلس مطرح شد؛

نمایندگان مجلس ملاحظات نظام را محترم بشمارند

دو تن از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی در نشست حزب جوانان ایران اسلامی با موضوع «رابطه دولت و مجلس» حضور یافته و سخنرانی کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،داریوش قنبری نماینده مجلس هشتم و مجید نصیرپور نماینده سابق مجلس و معاون نظارت معاون پارلمانی رییس جمهوری، با حضور در این نشست به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این جلسه نصیرپور گفت: همه ما می‌دانیم که فعالیت‌های حزبی در همه کشورهای در حال توسعه با مشکلاتی روبرو است، از شما تشکر می کنم که با وجود مشکلات موجود برای کار حزبی و علی‌رغم وجود قانون منسجم برای فعالیت‌های حزبی، همچنین به فعالیت خود ادامه می‌دهید.

وی با بیان این‌که «همه ما باید تلاش کنیم که جمهوری اسلامی از تمامی بزنگاه‌ها موفق بیرون بیاید»، افزود: به اعتقاد من جریان فکری که می‌تواند جمهوری اسلامی را در عبور از تمام موانع موفق سازد، جریان اصلاح‌طلبی است.

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه بعضی از نمایندگان هنوز هم در فضای انتخابات قرار دارند و از آن خارج نشده‌اند. برای بقای جریان اصلاح‌طلبی نیازمند اعتدال هستیم، طبیعی است که هر جریان سیاسی از جمله اصلاح‌طلبان اگر بخواهند در نظام نقش‌آفرینی کنند باید در مجلس حضور جدی داشته باشند. باید بپذیریم مجلس یک نهاد مردمی و در عین حال حاکمیتی است، نمایندگان مجلس باید ملاحظات نظام و اصول قانون اساسی را محترم بشمارند و از همین رو جایگاه شورای نگهبان نیز به عنوان یک نهاد قانونی باید محترم شمرده شود.

نصیر پور درباره بحث کسری بودجه نیز گفت:من خاطرم هست که آقای خاتمی دولت هشتم را با 53 درصد وابستگی به نفت تحویل آقای احمدی نژاد داد اما در اثر عملکرد آقای احمدی نژاد در دو دولت نهم و دهم، در سال 1392 آقای روحانی دولت را با اتکاء 80 درصدی بودجه به نفت تحویل گرفت.کاهش قیمت نفت به رغم تمامی مشکلاتی که ممکن است پدید آورد، فرصت مناسب و مغتنمی است تا وابستگی کشور و بودجه به نفت کاهش یابد.

قنبری نیز در ادامه این نشست با بیان این‌که «مجلس نهم مجلسی است که با تمام مجالس بعد از انقلاب متفاوت است و با هیچ یک از مجالس بعد از انقلاب نمی‌شود مقایسه کرد» ، ابراز عقیده کرد: در مجلس نهم تک‌صدایی به اوج خود رسیده است. مجلس نهم مجلس عجیب و غریبی است از لحاظ یکدستی اصولگرایان در این مجلس باید گفت از معدود دفعات در مجالس پس از انقلاب است که غالب کرسی‌ها در اختیار یک فراکسیون قرار دارد.

وی فضای پس از وقایع سال 1388 را عامل اصلی شکل‌گیری چنین مجلسی دانست و ابراز عقیده کرد: این فضا باعث شده حتی نمایندگانی از مجلس نهم که اصلاح‌طلب هستند صراحتا به اصلاح‌طلبی خود اشاره نکنند. مجلس نهم منافع جناحی خود را دنبال می‌کند. در مجموع تلاش جریان اصولگرای تندرو در مجلس نهم زمینگیر کردن دولت یازدهم به هر نحو ممکن حتی بعضا تبدیل شدن و همنوایی با برخی دشمنان خارجی در ضربه زدن به دستاوردهای دولت یازدهم است.

این فعال سیاسی با اشاره نوع برخورد برخی نمایندگان با نطق افرادی با دیدگاه‌های متفاوت از خودشان، اظهار کرد: این نمایندگان به شدت از انتخابات سال آینده ترسیده‌اند و به دنبال ایجاد وحدت بین جریان اصولگرایی هستند.

این نماینده سابق مجلس در پایان سخنان خود دولت یازدهم را دولتی تعامل محور دانست که می خواهد با مجلس نهم همکاری کند و افزود: دولت یازدهم و شخص آقای روحانی به صراحت اعلام نکرده که اصلاح‌طلب است اما کارهایی که دولت یازدهم در همین یک سال و نیم اخیر انجام داده تا حدود زیادی با خط مشی و سیاست‌های اصلاح‌طلبان مشترک بوده و اقدامات دولت یازدهم در برخی حوزه‌ها حتی فراتر از انتظار بوده است.

انتهای پیام

کد N696414