بازدید معاون فرهنگی قوه قضائیه از مجتمع قضایی ولیعصر (عج)

سیاسی

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه و هیات همراه از مجتمع قضایی ولیعصر (عج) بازدید کردند.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه و هیات همراه از مجتمع قضایی ولیعصر (عج) بازدید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین فوادیان سرپرست مجتمع قضایی ولیعصر (عج) به ارائه گزارشی از عملکرد 9 ماهه سال جاری پرداخت و بیان کرد: مجتمع قضایی ولیعصر (عج) بزرگ‌ترین مجتمع کیفری تهران محسوب می‌شود و مناطق 11 و 12 شهرداری را که جزء محدوده مرکزی پایتخت است و همچنین منطقه بازار، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های واقع در این منطقه را تحت پوشش قرار داده و کلیه پرونده‌های جزایی به جز پرونده‌هایی که در صلاحیت دادگاه کیفری استان است، در این مجتمع مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سرپرست مجتمع قضایی ولیعصر (عج) با اشاره به وضعیت شعب موجود، اظهار کرد: مجموعا 24 شعبه در این مجتمع مستقر بود که در حال حاضر به 13 شعبه کاهش یافته و 2 شعبه دیگر نیز بلاتصدی می‌باشد و در طول 9 ماه گذشته حدود 13 هزار و 40 پرونده وارد مجموعه شده که میانگین آن برای هر شعبه 121 فقره می‌باشد و طی این مدت نیز 12 هزار و 875 فقره پرونده مختومه گردیده‌ که به طور متوسط سهم هر شعبه 119 فقره پرونده بوده است.

وی گفت: در این واحد قضایی پرونده قدیمی ما قبل سال 1390 وجود ندارد و از سال 1390 فقط سه پرونده و از سال 1391 تنها 9 فقره پرونده و از سال 1392 هم صرفا 48 فقره پرونده قدیمی وجود دارد. با توجه به آمار اعلامی، مجتمع قضایی ولیعصر (عج) کمترین آمار مربوط به پرونده‌های قدیمی و مسن را به خود اختصاص داده است و این واحد قضایی دارای 13 قاضی، 78 کارمند با لحاظ کلیه کارکنان شاغل در واحد فرهنگی و واخواست است.

حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی طی سخنانی ضمن بیان توصیه‌های اخلاقی برگرفته از فرمایشات ائمه اطهار (ع)، اظهار کرد: دستور اسلام عزیز این است که هر فردی باید به فکر خودش باشد و زمینه‌های توسعه تقوا و اعمال صالح را برای قرب الهی فراهم کند؛ چرا که حضرت علی (ع) می‌فرماید: اگر کسی به غیر خودش مشغول باشد در ظلمات فرو می‌رود و قرآن مجید نیز می‌فرماید: آنان که گمراه می‌شوند اگر هدایت شده باشند به شما ضرر نمی‌رسانند.

معاون فرهنگی رییس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود به بیان تعریف کوتاهی از «خود» انسان پرداخت و متذکر شد: برای انسان چندین خود تعریف شده است؛ اول خود واقعی که چیست و کجا وجود دارد؟ معلوم نیست و فقط خداوند متعال آن را می‌شناسد. دوم خود نزد خود هم یک تصور است و با خودی که در نزد خداوند است بسیار متفاوت است. سوم خود نزد دیگران یعنی هر کدام از ما یک تصویری در ذهن دیگری دارد. چهارم تصویری که من از ذهن دیگران در خودم دارم یا همان تصویری که معنای آن این است که دیگران درباره من چگونه فکر می‌کنند و سعی می‌کنم تصویر ذهنی آنان را اصلاح کنم و بیشتر رفتارها با خود چهارم تعریف و تنظیم می‌شود و گفتارهای ما بر اساس خود چهارم بوده و این بدترین نوع موضع‌گیری است.

وی ادامه داد: در این مورد حضرت علی (ع) می‌فرماید: خدا را به یاد داشته باشید. درباره عزیزترین نفس‌ها برای شما؛ اما آنکه نزد خداوند است و ما باید تلاش کنیم، خود نزد خدا را اصلاح کنیم و بالا ببریم و همچنین تلاش کنیم فقط آن خود چهارم را اصلاح کنیم، به طوری که صرفا کارهایی را انجام می‌دهیم که مردم درباره ما می‌پندارند.

معاون فرهنگی رییس قوه قضاییه در پایان سخنان خود اظهار کرد: به برادران و خواهران ارجمند توصیه می‌کنیم که به فکر خودتان باشید و کاری کنید که به درد دنیا و آخرت‌تان بخورد و این دنیا چند صباح دیگر تمام می‌شود و زیان دیده شخصی است که خودش را برای دنیای دیگران هزینه کند و از خداوند متعال استدعا دارم همه شما را در خدمت به خود واقعی که مسیر خدمت خلق و دین و انقلاب در درون آن است موفق گرداند تا بتوانیم خدایمان را هم درست بشناسیم.

در خاتمه این نشست که غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران نیز حضور داشت توسط معاون فرهنگی قوه قضاییه به دو نفر از قضات و همچنین دو نفر از کارکنان مجتمع قضایی ولیعصر (عج) که طی بررسی‌های به عمل آمده دارای عملکرد مثبت بوده و از خود استعداد و قابلیت‌های شغلی و فکری فراوانی نشان داده بودند به اهدای لوح تقدیر و جوایزی نفیس تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

کد N696379