فابیوس: سرنگونی کامل نظام سوریه به نفع داعش است

سوريه,فرانسه,مخالفان سوري,داعش

وزیر خارجه فرانسه ضمن اعلام مخالفت مجدد کشورش با ماندن بشار اسد در قدرت اذعان کرد که سرنگونی کامل دولت سوریه به نفع داعش است. وی تشکیل یک حکومت انتقالی متشکل از مخالفان و برخی رهبران کنونی سوریه را راهکار مناسب خروج از بحران دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در سخنانی بار دیگر بر مخالفت کشورش با ماندن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در قدرت تاکید کرد و مدعی شد: بشار اسد نمی‌تواند بخشی از راهکار سیاسی در سوریه باشد.

وی گفت: حل بحران سوریه باید از طریق توافق میان "مخالفان میانه‌رو" و اعضایی از نظام حاکم سوریه حاصل شود چراکه سقوط کامل نظام به صلاح نیست و اگر چنین اتفاقی بیفتد شاهد همان نتیجه‌ای در سوریه خواهیم بود که در حال حاضر در عراق اتفاق افتاده است.

فابیوس به نشست‌های مسکو به عنوان بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک و سیاسی مثبت در کنار تلاش‌های قاهره و همچنین اقدامات استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه اشاره کرد و گفت: واشنگتن با اعلام حمایت از تمامی تلاش‌ها برای حل سیاسی و دائم بحران سوریه نشان داد که دیدگاه مثبتی نسبت به مذاکرات مسکو میان مخالفان و نظام دارد.

فابیوس خاطرنشان کرد: ما دشمن اسلام نیستیم چراکه سیاست فرانسه در قبال تمامی کشورهای اسلامی بر پایه مذاکرات و همکاری است. فرانسه زمانی که با تروریست‌ها می‌جنگد از امنیت مسلمانانی دفاع می‌کند که اولین قربانیان تروریسم هستند.

وی در واکنش به درخواست کسانی که خواهان ایجاد تغییر اساسی در سیاست فرانسه پس از عملیات تروریستی اخیر هستند، گفت: اینها حقیقت را درک نمی‌کنند چراکه عملیات نظامی فرانسه در مالی یا عراق موجب ورود تروریسم به فرانسه نشده بلکه تروریسم از قبل وجود داشته است. تروریسم یک حقیقت جهانی است.

فابیوس خواهان اجرای یک استراتژی فراگیری برای مقابله با تروریسم شد و درخصوص درخواست‌ها برای ایجاد تغییرات در سیاست فرانسه در قبال قطر و عربستان گفت: مشارکت ریشه‌داری میان ما با این کشورها وجود دارد.

وزیر خارجه فرانسه آنکارا و مسکو را به مشارکت در تلاش‌ها برای تحقق صلح و امنیت تشویق کرد و همچنین از تمامی کشورهای همجوار لیبی و جامعه جهانی خواست تا برای حل بحران این کشور تلاش کنند.

وی گفت: پاریس از طریق مستقر کردن نیروهای خود در آفریقا در مبارزه با تروریسم با دیگر کشورها همکاری می‌کند اما به تنهایی از ایجاد راهکارهایی برای تمامی مشکلات عاجز است.

انتهای پیام

کد N696279