پیرمؤذن در نشست خبری اعلام کرد:

هشدار مجلس نسبت به معضلات زیست محیطی تهران/ پاسخ‌های قالیباف

سیاسی

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس جزئیات جلسه روز گذشته این فراکسیون با شهردار تهران را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کمال‌الدین پیرمؤذن، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز در نشست خبری با رسانه ها، به برگزاری جلسه سه ساعته روز گذشته این فراکسیون با شهردار تهران اشاره کرد و گفت: در این جلسه اعضای فراکسیون ضمن تشکر از اقدامات شهرداری تهران در رابطه با مسائل زیست محیطی پایتخت، مشکلات موجود در این حوزه را نیز مطرح کردند.

وی با اشاره به مهمترین مشکلات مطرح شده در حوزه زیست محیطی شهر تهران افزود: درخواست تغییر الگوی توسعه فضای سبز تهران، بها دادن به مدیریت واحد شهری، توجه به خشک شدن چنارهای دارای قدمت در خیابان های اصلی تهران، توجه به حمل و نقل عمومی و جلوگیری از ساخت و سازهای بی‌رویه از مهمترین درخواست های اعضای فراکسیون از شهرداری تهران بود.

پیرمؤذن ادامه داد: اعضای فراکسیون محیط زیست همچنین خواستار جلب مشارکت و آموزش مردم در این حوزه، توجه به معاینه فنی خودروها و معضل قطع بی‌رویه درختان شدند و نسبت به حذف تصفیه‌خانه‌های اطراف تهران نیز هشدار دادند.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: حذف این تصفیه‌خانه‌ها منجر به فاجعه انسانی در تهران خواهد شد؛ به عنوان مثال برای شهر پردیس با وجود پیش‌بینی جمعیت یک‌میلیون نفری هیچ تصفیه‌خانه‌ای پیش‌بینی نشده است.

سهم ۷۵ درصدی خودروها در آلودگی هوای تهران

وی در ادامه با اشاره به پاسخ ها و توضیحات شهردار تهران نسبت به مسائل مطرح شده در جلسه روز گذشته گفت: آقای قالیباف اعلام کرد که برنامه جامع مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار تهران را تهیه کرده اند و اعضای فراکسیون نیز تداوم اجرای آن را خواستار شدند.

پیرمؤذن خاطر نشان کرد: شهردار تهران در این جلسه چالش اساسی پایتخت را آلودگی هوا و صدا اعلام کرد و همچنین شهردار معتقد بود که آمارهای رسانه ها در رابطه با مسائلی مانند بوستان مادر و قطع درختان غلط و کذب است.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست با اشاره به انتقاد شهردار تهران از عدم همکاری تنگاتنگ دولت و وزارت راه و شهرسازی با شهرداری تهران اظهار داشت: به گفته آقای قالیباف، امسال فقط ۳۵ ماده از مصوبات کمیسیون ماده پنج شهرداری را در دولت گذرانده اند؛ شهردار تهران همچنین به اعضای فراکسیون اعلام کرد که تا آخر دولت های هفتم و هشتم، حدود ۳۵ درصد بودجه شهرداری را دولت تامین می کرد، اما از زمان شروع به کار دولت نهم این روند کاهش یافته و در حال حاضر به کمتر از ۳ درصد رسیده است.

وی در ادامه از قول شهردار تهران به سهم ۷۵ درصدی خودروها و ۲۵ درصدی کارخانجات و صنایع در آلودگی هوای تهران اشاره و اضافه کرد: طبق اعلام شهردار تهران، سرانه فضای سبز پایتخت در ابتدای شروع به کار وی، ۹ متر مربع بوده و در حال حاضر بیش از ۱۵ متر مربع است که در طرح توسعه به ۲۳ متر مربع می رسد؛ آقای قالیباف همچنین از اراده وزیر نفت برای تامین سوخت استاندارد در تهران تشکر کرد.

پیرمؤذن افزود: در جلسه اخیر، آقای قالیباف اعلام کرد که حدود ۶۰۰ هزار خانه خالی در تهران داریم و شهرداری نیز قادر است که بدون صدور پروانه ساختمانی شهر را اداره کند؛ شهردار تهران همچنین اعلام کرد که رشد جمعیت در تهران منفی و در حوالی تهران از جمله در اسلامشهر، شهریار و پردیس به شدت زیاد است که اگر جلوی آن گرفته نشود، مشکلات تهران در آنجا نیز شروع می شود.

انتقاد شهردار تهران از کاهش کمک‌های دولت‌ها به مدیریت شهری/ درخواست قالیباف برای گشایش LC خرید هزار دستگاه واگن مترو

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس همچنین به درخواست شهردار تهران برای تامین واگن‌های مترو در تهران اشاره کرد و توضیح داد: مدیریت شهری نیازمند گشایش LC توسط دولت برای خرید هزار دستگاه واگن در راستای تکمیل خطوط مترو است که تاکنون به دلیل گستردگی مشکلات محقق نشده است.

پیرمؤذن در پایان خاطر نشان کرد: پس از بررسی نظرات اعضای فراکسیون و پاسخ های شهردار تهران، در نهایت قرار شد تا در یک جلسه غیرعلنی گزارشی از معضل آلودگی هوا که بر آمار مرگ و میر ناشی از سرطان و سکته قلبی تاثیر جدی دارد، ارائه شود تا مشارکت ملی و کمک دولت برای حل این مشکلات بیشتر جلب شود.